Abp Górzyński o wizycie ad limina: wśród tematów m.in. ewangelizacja, powołania i formacja przyszłych kapłanów

Abp Górzyński o wizycie ad limina: wśród tematów m.in. ewangelizacja, powołania i formacja przyszłych kapłanów
fot. WSD Hosianum / YouTube
PAP / pk

- Pojawiał się m.in. temat powołań, ewangelizacji oraz nadużyć seksualnych przez duchownych w kontekście formacji do kapłaństwa - powiedział w środę abp Józef Górzyński, arcybiskup metropolita warmiński, podczas konferencji prasowej związanej z wizytą polskich biskupów ad limina apostolorum.

Od 4 października pierwsza grupa biskupów polskich z prowincji kościelnych warmińskiej, białostockiej, lubelskiej i przemyskiej łacińskiej odbywa wizytę ad limina apostolorum (do progów apostołów) w Stolicy Apostolskiej.

We wtorek biskupi byli w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, Kongregacja ds. Biskupów i Kongregacji Nauki Wiary.

Zarządzanie Kościołem i "uporządkowane działania"

Abp Górzyński przyznał, że w ramach wizyty polscy biskupi odbywają wiele spotkań, a każde spotkanie prowadzone jest zwykle przez przewodniczącego danej kongregacji czy dykasterii. - Jednym z elementów wizyty ad limina jest coś, co nazywamy sprawozdawczością - mówił. Wyjaśnił, że jeszcze przed rozpoczęciem wizyty do każdej diecezji zostały wysłane pytania, na które biskupi wysłali do Watykanu odpowiedzi. To w oparciu o te odpowiedzi poszczególne kongregacje mogły przygotować się na spotkanie z ordynariuszami danej diecezji.

DEON.PL POLECA

- Myślę, że to, co warto powiedzieć, to, że jest pewna swoboda wymiany myśli. Wielu może by oczekiwało, że stoją za tym jakieś szczególne wydarzenia, natomiast my mamy wiele rzeczy do omówienia, takich, które są zwyczajnie branżowe - ocenił abp Górzyński. Dodał, że rozmowy dotyczą spraw zarządzania Kościołem i "uporządkowanego działania", więc "nie są medialne".

- To zabiera nam większość czasu. Oczywiście jest możliwość, żeby później postawić jakieś kwestie, które interesują jedną czy drugą stronę - i to się dzieje w bardzo otwartej i swobodnej wypowiedzi - zastrzegł.

Spadek powołań w Polsce

Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Mazur zwrócił uwagę, że osoby pracujące w Kongregacjach i Radach patrzą na różne kwestie z perspektywy Kościoła uniwersalnego, powszechnego.

Zaznaczył, że jednym z tematów w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego była kwestia spadku powołań w Polsce. Przyznał, że różne są tego przyczyny, ale jak uczy papież Franciszek - "filarem odnowy życia zakonnego są: modlitwa, ubóstwo i cierpliwość". Hierarcha powiedział, że "zgromadzenia zakonne pełnią w Kościele w Polsce oraz na misjach olbrzymią rolę, za co wyrażamy im olbrzymią wdzięczność".

Działalność misyjna

W zależności od odpowiedzialności, jaką biskupi pełnią w KEP, część z nich dodatkowo udaje się do konkretnych kongregacji.

- We wtorek np. wszyscy członkowie Komisji KEP ds. Misji po południu byliśmy do Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, gdzie przedstawiłem sprawozdanie z działań podejmowanych przez Kościół w Polsce na polu misyjnym - powiedział bp Mazur. Wśród podjętych tematów znalazły się m.in.: animacja misyjna, formacja misjonarzy, którzy w przyszłym roku po wręczeniu krzyży misyjnych zostaną posłani, wsparcie misjonarzy za pośrednictwem MIVA Polska czy Dzieła Pomocy Ad Gentes, także szeroka działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce - wymieniał hierarcha. Przypomniał, że Polska ma ponad 1800 misjonarzy i misjonarek, nie licząc osób posługujących na Wschodzie i innych krajach.

Wskazując na słowa papieża Jana Pawła II, że "misje odnawiają Kościół" bp Mazur powiedział, że "odnawiają także wspólnoty zakonne". - Misyjność, o której tak dużo mówi obecnie papież Franciszek, winna być w każdej wspólnocie zakonnej - zaznaczył.

Biskupi pytani byli o opublikowany we Francji raport niezależnej komisji na temat pedofilii. - Podczas rozmów w poszczególnych kongregacjach temat nadużyć seksualnych przez duchownych przewijał się, ale żadne szczegółowe informacje nie były podawane - powiedział abp Górzyński. - Pojawiał się jako jeden z tych, które są do podjęcia na różnych poziomach - zaznaczył.

Formacja prezbiterów w Kościele katolickim

Zwrócił uwagę, że został on podjęty m.in. w czasie wizyty w Kongregacji ds. Duchowieństwa w kontekście wprowadzania w Polsce dokumentu "Dar powołania do kapłaństwa. Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis" zawierającego zasady formacji prezbiterów w Kościele katolickim.

Adaptacją watykańskiego dokumentu jest w Polsce "Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia", który wszedł życie 1 października br.

- Myślę, że mamy już za sobą dyskusję jakichś rozważań o charakterze ideowym, czyli, że trzeba coś zrobić. Dziś jesteśmy na etapie pewnych konkretów, czyli to, co zostało już wypracowane przez różne Episkopaty, także i nasz, jako pewien program działania, teraz staramy się, żeby był on sumiennie wprowadzony - powiedział abp Górzyński.

Odpowiedź na kryzys wiary

Zapytany o to, czy w rozmowach pojawia się temat ewangelizacji i przeciwdziałania kryzysowi wiary ordynariusz warmiński odpowiedział, że ten temat pojawiał się wielokrotnie w czasie spotkań w Kongregacji ds. Nowej Ewangelizacji. - To, co jest mocno podkreślane to, że musimy szukać nowych sposobów. To nie jest oczywiście żadna nowa myśl, tylko znowu wyzwanie praktyczne - musimy przejść do pewnych konkretnych działań - zaznaczył.

Audiencja u papież Franciszka dla pierwszej grupy biskupów z Polski przewidziana jest na piątek 8 października w godzinach przedpołudniowych. - Wszyscy jesteśmy otwarci na to i ciekawi, co Ojciec Święty, który - jak nas tutaj zapewniają - z dużą otwartością prowadzi te spotkania z poszczególnymi episkopatami, powie. Czekamy na ten moment - powiedział abp Górzyński.

W czwartek rano polscy biskupi włączą się w celebrowaną co tydzień mszę św. o godz. 7.10 przy grobie św. Jana Pawła II. Z kolei w piątek po południu biskupi sprawować będą eucharystię na zakończenie wizyty ad limina w bazylice św. Pawła za Murami.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Górzyński o wizycie ad limina: wśród tematów m.in. ewangelizacja, powołania i formacja przyszłych kapłanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.