Abp Grzegorz Ryś: Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione podziałami chrześcijan

Abp Grzegorz Ryś: Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione podziałami chrześcijan
(fot. ks. Paweł Kłys)
KAI / jb

- Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan, to czas, kiedy z wielką wrażliwością dotykamy tych ran, tak jak Tomasz dotykał ran Pana ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. – podkreślił arcybiskup.

Wczoraj w łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki zakończyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego, któremu przewodniczył abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Liturgia zgromadziła zwierzchników oraz przedstawicieli wszystkich Kościołów należących do Polskiej Rady Ekumenicznej.

W słowie powitania metropolita łódzki przywołał ostatni dokument Ojca Świętego Franciszka o ekumenizmie, w którym Papież zwraca uwagę na to, że katolicy nie tylko mogą, ale muszą się modlić z innymi chrześcijanami, i muszą szukać okazji do takiej modlitwy.

- Ten swoisty nakaz Stolicy Apostolskiej jest też naszym wyborem. Nie możemy się z wami nie modlić. Nie możemy i nie chcemy modlić się sami – mówił abp Ryś. Wskazując na krzyż, zwrócił uwagę, że ranami Chrystusa są nasze grzechy a te szczególnie bolesne – to grzechy przeciwko jedności.

- Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione ranami, jest poranione podziałami chrześcijan. Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan, to czas, kiedy z wielką wrażliwością dotykamy tych ran, tak jak Tomasz dotykał ran Pana ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. – podkreślił arcybiskup.

Posłuchaj, co na początku powiedział abp Grzegorz Ryś:

W czasie liturgii słowa lekcję ze Starego Testamentu przeczytał ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego, a lekcje z Nowego Testamentu ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz ks. Wiesław Kamiński z Kościoła Rzymskokatolickiego. Wyjątek z Ewangelii św. Jana przeczytał diakon Rzymskokatolicki, a homilię wygłosił bp Jerzy Samiec – prezes Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego.

W zwiastowaniu słowa kaznodzieja przywołał przykład orkiestry, którą jest Kościół, a dyrygentem i autorem utworu Chrystus.

– Każdy z nas otrzymał właściwe nuty. Mamy inne - różne, właściwe dla nas instrumenty. Mamy też jednego dyrygenta, tylko czy chcemy grać? Czy chcemy słuchać i podporządkowywać się prowadzącemu? Czy zamiast tego, chcemy konkurować z innymi – może ich lekceważąc, czy też twierdząc, że niektórzy w tej orkiestrze nie powinni się znaleźć? A może czasami chcemy poprawiać samego kompozytora – dopisać coś w nutach sąsiada, albo może w swoich własnych, a może pouczyć dyrygenta, by dyrygował tak, jak nam się wydaje? Może powinniśmy się koncentrować nie na ekumenizmie, ale powinniśmy przyjąć za rzecz oczywistą, że każdy z nas – każdy Kościół - ma swoje miejsce, swoje zadania do wykonania, by utwór Chrystusa zabrzmiał całą pełnią, harmonią i pięknem - tłumaczył prezes PRE.

Posłuchaj całej homilii:

Wyjątkowym momentem ekumenicznej liturgii było zapalenie świec, które wcześniej otrzymali wierni, od Paschału symbolizującego Chrystusa Zmartwychwstałego. Trzymając w ręku zapalone świece, zgromadzeni odmówili wspólnie modlitwę monastyczną.

Liturgię zakończyło błogosławieństwo którego udzielił abp Ryś.

Tegoroczne nabożeństwo, z uwagi na obostrzenia wynikające z trwającej pandemii covid19, było transmitowane przez kanał YouTube Archidiecezji Łódzkiej, dzięki czemu w liturgii mogli duchowo uczestniczyć wierni z całej Polski, a także spoza jej granic.

Należy podkreślić, że Łódź jest bardzo prężnym ośrodkiem ekumenizmu w Polsce. To dzięki inicjatywom metropolity łódzkiego na terenie Archidiecezji Łódzkiej mają miejsce liczne działania o charakterze ekumenicznym. Wśród nich należy wspomnieć Ekumeniczną Drogę Światła, która co roku przemierza ulice Łodzi, a w czasie której rozważania przygotowywane są przez duchownych różnych Kościołów chrześcijańskich. Pierwsza Droga Światła przeszła ulicami Łodzi w kwietniu 2018 roku. Nie można zapomnieć o pierwszej - w historii nie tylko Kościoła w Polsce, ale i na świecie – Ekumenicznej Pielgrzymce do Ziemi Świętej, która odbyła się dzięki inicjatywie metropolity łódzkiego. Owocem wspólnego – ekumenicznego – pielgrzymowania do Ziemi Zbawiciela była powołana przez abp. Grzegorza Rysia przy współpracy łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej – pierwsza w Polsce Ekumeniczna Szkoła Biblijna, która gromadzi słuchaczy nie tylko z Łodzi i regionu łódzkiego, ale z całej Polski. Natomiast w czasie trwającej od niemal roku pandemii covid19 metropolita łódzki zaprosił przedstawicieli bratnich Kościołów Chrześcijańskich do wspólnej modlitwy nabożeństwem Drogi Krzyżowej, która z uwagi na ograniczenia nie przeszła – jak przed laty – ulicami Łodzi, a odbyła się wirtualnie.

Każdy z nas – każdy Kościół - ma swoje miejsce, swoje zadania do wykonania, by utwór Chrystusa zabrzmiał całą pełnią, harmonią i pięknem

Dopełnieniem tych ekumenicznych inicjatyw zainaugurowanych przez łódzkiego pasterza był tegoroczny Orszak Trzech Króli, w którym obok abp. Rysia wzięli udział: bp Jan Cieślar – z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego oraz bp Marek Izdebski – z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego. Jak zauważył abp Ryś, choć należymy do różnych Kościołów, wszyscy jesteśmy ochrzczeni w jedno Ciało. - Przy wszystkich naszych różnicach, możemy razem przeżyć mądrość tego powiedzenia: nie rób sam tego, co możesz zrobić z innymi! – podkreślił metropolita łódzki podczas Eucharystii w tegoroczną uroczystość Objawienia Pańskiego.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: Ciało Chrystusa ukrzyżowanego jest poranione podziałami chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.