4 sposoby myślenia o jedności Kościoła. Którego z nich dzisiaj potrzebujemy?

4 sposoby myślenia o jedności Kościoła. Którego z nich dzisiaj potrzebujemy?
(fot. unsplash.com)
youtube.com / Chemin Neuf / jb

Dzisiaj coraz więcej chrześcijan jest zdania, że skandal naszych podziałów jest naprawdę główną przeszkodzą dla ewangelizacji, dla nawrócenia świata. Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób możemy zbudować jedność.

"Podczas Soboru Watykańskiego II zadecydowano, by iść w kierunku jedności chrześcijan, ekumenizmu. Była to decyzja nieodwołalna i nieodwracalna" - mówi założyciel wspólnoty Chemin Neuf, Laurent Fabre. "Dążymy do tego, czego pragnie Bóg" - dodaje.

Podaje cztery sposoby myślenia jedności o Kościele i zaznacza, że to od nas zależy, który z nich wybierzemy. Zachęca do zadania sobie pytania: jaka jest moja postawa? W którym miejscu jestem na tej drodze? Wśród sposobów wymienia: wchłonięcie, jedność jako tajemnica, jedność w wielorakości, jedność jako nawrócenie Kościołów.

Kiedy rozpoczął się ruch ekumeniczny na świecie i w jaki sposób możemy dążyć do jedności chrześcijan? Posłuchaj na czym polegają wymienione powyżej 4 sposoby myślenia o jedności w Kościele i jak można je wprowadzić w życie.

* * *

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. W tym roku organizacją wydarzeń zajęła się Wspólnota Monastyczna z Grandchamp. Temat, który został wybrany, „Trwajcie w mojej miłości a przyniesiecie obfity owoc” zaczerpnięty jest z Ewangelii św. Jana 15,1-17 i wiąże się z powołaniem tej ekumenicznej wspólnoty. Misją wspólnoty, liczącej dziś 50 sióstr, przedstawicielek różnych generacji, tradycji kościelnych, różnych krajów i kontynentów, jest życie modlitwą, gościnność, praca nad pojednaniem między ludźmi i nad jednością chrześcijan.

Swoim darem życia zakonnego siostry dzielą się z odwiedzającymi i wolontariuszami, którzy przybywają do Grandchamp, by tam przeżyć rekolekcje, doświadczyć ciszy, uzdrowienia, czy odnaleźć sens życia. Trzy filary, na których opiera się codzienne życie sióstr – modlitwa, pielęgnowanie życia wspólnotowego i gościnność – stały się podstawą opracowania materiałów na tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tutaj dowiesz się więcej.

 

Przeczytaj inne artykuły o jedności chrześcijan:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

4 sposoby myślenia o jedności Kościoła. Którego z nich dzisiaj potrzebujemy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.