Abp Guzdek: stróżem życia człowieka jest jego prawe sumienie

Abp Guzdek:  stróżem życia człowieka jest jego prawe sumienie
Fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / Youtube
1 miesiąc temu
KAI / kb

– Ten znak honoru i chwały oręża żołnierzy Wojska Polskiego będzie was łączył w obronie niepodległości naszej ojczyzny i nienaruszalności jej granic i tych wartości – mówił abp Józef Guzdek w czasie Mszy św. z poświęceniem sztandaru dla Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. Eucharystię w katedrze na Wawelu z administratorem ordynariatu polowego koncelebrował bp Robert Chrząszcz.

– Pierwszym stróżem uczciwego i odpowiedzialnego życia człowieka jest jego prawe sumienie. Kiedy ono jednak z różnych powodów zawodzi, wówczas potrzebni są stróże prawa i uczciwości. Oni noszą mundury w różnych kolorach. Ale służą temu samemu – mówił abp Guzdek.

Metropolita białostocki i administrator ordynariatu polowego zwrócił uwagę, że żandarmeria wojskowa w sposób szczególny jest zobowiązana do dbania o przestrzeganie prawa w szeregach polskiej armii. – Zło, które było przygotowywane w tajemnicy i realizowane pod osłoną nocy stanie się jawne. Wszyscy łamiący prawo zostaną pociągnięci do odpowiedzialności – mówił abp Józef Guzdek.

Kraków. Poświęcenie sztandaru dla Oddziału Żandarmerii Wojskowej

Zwracając się do Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie zaznaczył, że 15 października 2021 r. jest dla niego datą przełomową, bo otrzymuje sztandar w barwach biało-czerwonych z wyhaftowanym symbolem – orłem białym w koronie i trzema słowami „Bóg, Honor, Ojczyzna”. – Ten znak honoru i chwały oręża żołnierzy Wojska Polskiego będzie was łączył w obronie niepodległości naszej ojczyzny i nienaruszalności jej granic i tych wartości, do których zostaliście w sposób szczególny powołani w formacji Wojska Polskiego – mówił abp Józef Guzdek.

Abp Guzdek podkreślił, że znaki bardziej niż słowa przemawiają do ludzkiej wyobraźni. – W sposób krótki, skondensowany, odsłaniają i potwierdzają nasze decyzje, nasze uczucia i wskazują na wartości, które nas łączą, i którym pragniemy służyć – zaznaczył administrator ordynariatu polowego.

– Nawet w obliczu najtrudniejszych i najbardziej złożonych sytuacji, nie traćcie ufności w sens waszej misji. Niech w waszych sercach nigdy nie obumrze ziarno nadziei, że ostatecznie dobro odniesie triumf nad złem, z waszą pomocą. Niech wam Bóg błogosławi – zakończył abp Józef Guzdek.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Jabłonka
119,00 zł

Batalie, bitwy i potyczki, które zmieniały bieg ojczystej historii.
Od przedchrześcijańskiego Wogatisburga do Ghazni w XXI w.
Ponad 100 bitew, ponad 100 map i planów, ponad 700 zdjęć i ilustracji.

Nowatorska książka dr....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek: stróżem życia człowieka jest jego prawe sumienie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.