Abp Henryk Hoser: bądźmy gigantami Ducha
Bądźmy gigantami Ducha, którzy nie zatrzymują się jedynie na tym co przemijalne, ale mają dalekosiężne cele - zaapelował abp Henryk Hoser.
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego biskup warszawsko-praski przewodniczył mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Po liturgii odbył się koncert "Pie Jesu" w wykonaniu "Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra" pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, zdobywcy tegorocznej nagrody dwóch Fryderyków.
W homilii abp Hoser przypomniał, że Ojczyzną człowieka wiary jest niebo, gdzie przebywa Jezus Chrystus. - Wielu zatrzymuje jednak swój wzrok na tym co doczesne, a więc przemijające. Tymczasem życie bez daleko posuniętych celów, a zwłaszcza bez celu ostatecznego, staje się życiem chaotycznym, zabłąkanym i bezsensownym - stwierdził kaznodzieja.
Zwrócił uwagę, że dalekosiężnych celów brakuje dziś również w życiu politycznym i społecznym. - Nieustannie docierają do nas różnego rodzaju programy i propozycje polityczne pozbawione głębokiej perspektywy i nie wskazujące porywających celów czy ideałów, których potrzeba nam jak powietrza. Dusimy się więc w sosie płytkiej i niedorzecznej rzeczywistości polityczno-społecznej, w której dominuje wielomówstwo i pustosłowie - ubolewał abp Hoser. - Bądźmy zatem gigantami Ducha, którzy wiedzą dokąd idą, a nie są jak dzieci miotane falami sprzecznych uczuć - zaapelował.
Jako środki do pójścia drogą Ewangelii bp warszawsko-praski wskazał życie sakramentalne. - Poprzez chrzest, bierzmowanie wyrzekamy się grzechu i szatana oraz drogę kolejnych sakramentów coraz bardziej stajemy się ludźmi wiary żyjącymi cnotliwie - tłumaczył kaznodzieja.
Przypomniał, że na drodze ziemskiej pielgrzymki Chrystus nie zostawia człowieka samego. - Wstępując do nieba Jezus obiecał, że będzie z nami aż do skończenia świata. Pozostał więc w postaci Bożego Słowa, które jest Jego obecnością. Jest również w postaci Eucharystii, która jest Jego Ciałem i Krwią - pozostał zatem z nami ze swoim człowieczeństwem będącym zasłoną za którą znajduje się Jego bóstwo - powiedział abp Hoser.
Po liturgii odbył koncert "Pie Jesu" w wykonaniu "Chóru Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra" pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego, zdobywcy dwóch tegorocznych Fryderyków w kategorii "album roku - muzyka chóralna, oratoryjna i operowa" oraz "album roku - muzyka współczesna".
Skomentuj artykuł