Papież do Polaków: otwórzcie się na działanie Ducha

Papież do Polaków: otwórzcie się na działanie Ducha
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5 lat temu
KAI / kw

Niech Duch Święty wspiera waszą modlitwę i działania, opromienia je swoim światłem i czyni je zgodnymi z wolą Bożą - powiedział Franciszek pozdrawiając pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej szóstej już nadzwyczajnej jubileuszowej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:

Witam pielgrzymów polskich. Jutro przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Prośmy, by Boży Duch napełnił nasze serca. Otwórzmy je na Jego działanie. Święty Paweł przypomina nam, że Duch Święty wstawia się za nami w błaganiach, gdy nie umiemy się modlić tak, jak trzeba. Prośmy Go, by wspierał naszą modlitwę i nasze działania, by opromieniał je swoim światłem i uczynił je zgodnymi z wolą Bożą. Wam wszystkim tu obecnym i waszym bliskim z serca błogosławię.

Papieską katechezę streścił po polsku ks. prałat Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, jednym z aspektów Bożego miłosierdzia, o którym dzisiaj wspominamy, jest pobożność. Pojęcie to znane było już w świecie grecko-rzymskim, jako pietas, oznaczając akt podporządkowania się przełożonym, emocję i litość dla zwierząt. W języku naszej wiary pobożność oznacza jeden z siedmiu darów, które otrzymali Apostołowie w Dniu Pięćdziesiątnicy, aby ulegli wskazaniom Ducha Świętego, z odwagą świadczyli o Chrystusie. Pamiętamy także, jak wielu chorych, ubogich, uciśnionych, opętanych, znanych nam z Ewangelii, kierowało do Pana Jezusa wołanie: "Ulituj się nade mną" (por. Mt 48 15,22; 17,15).

To wołanie o litość Syna Bożego wyrażało przekonanie, że tylko On, "Pan" i "Mistrz", "Syn Dawida" może im pomóc, może wybawić ich z trudności, z sytuacji bez wyjścia. Odczytywali w Nim miłość samego Boga. Pan Jezus litował się spotykając cierpiących, zranionych w swej godności, odrzuconych przez społeczność. Zachęcał ich, by ufali Jemu i Jego Słowu (por. J 6, 48-55). Uzdrawiał ich rany, podzielał smutek, przemieniał go w radość. Wrażliwość Chrystusa powinna być wzorem także dla nas. Wszyscy jesteśmy wezwani, by pielęgnować w sobie ducha pobożności. Wyzbywając się egoizmu i obojętności, umiejmy dostrzegać potrzeby naszych braci, niosąc im pomoc i pociechę.

W dzisiejszej audiencji uczestniczyła między innymi grupa uczennic z Gimnazjum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości im. Franciszki Lechner z Bielska-Białej.

Kliknij tutaj, by przeczytać pełną treść dzisiejszej katechezy papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież do Polaków: otwórzcie się na działanie Ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.