Abp Hoser: Medjugorie to miejsce nawróceń i odkrywania powołania

Abp Hoser: Medjugorie to miejsce nawróceń i odkrywania powołania
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Medjugorie to dziś miejsce największych nawróceń i odkrywania przez młodych powołania - powiedział PAP wizytator apostolski dla parafii w Medjugorie abp Henryk Hoser. Rocznie przybywa tam 2,5 mln pielgrzymów. W samym Międzynarodowym Festiwalu Młodych uczestniczy ok. 60 tys. osób.

W Kościele katolickim w Polsce trwa Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który przebiega pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary".

Abp Hoser przypomina, że pierwszym i najbardziej fundamentalnym powołaniem jest powołanie do życia. "Kolejną płaszczyzną jest powołanie do wiary i przekazywania jej, tam gdzie człowiek żyje. Uczeń Chrystusa ma stawać się Jego świadkiem, bez względu, czy wybrał stan życia małżeńskiego, konsekrowanego, czy kapłaństwo" - powiedział duchowny.

Zaznaczył, że podstawą chrześcijańskiego powołania jest wiara. "Jeśli nie ma odniesienia do Boga, wówczas nie ma mowy o powołaniu religijnym. Wiara, to żywy kontakt z osobowym Bogiem, z którym można rozmawiać, którego można słuchać" - zauważył.

DEON.PL POLECA

Mówiąc o rosnącej laicyzacji społeczeństwa, abp Hoser powiedział, że światłem w tunelu jest Medjugorie, gdzie rocznie przyjeżdża ponad 2,5 mln ludzi. Z tego większość stanowią młodzi. "Od lat obserwujemy niezwykły fenomen nawróceń, czyli takich momentów, kiedy człowiek odnajduje swoją drogę prowadzącą do Boga. Szafarze sakramentów w Medjugorie mówią, że spowiedzi są głębokie, często nawet z całego życia. Ludzie zaczynają w nowy sposób oceniać dotychczasowe doświadczenia okrywając perspektywę na przyszłość. Wielu odnajduje przy tym swoje powołanie religijne" – powiedział wizytator apostolski.

Dodał, że wielu młodych dopiero w tym miejscu odkrywa modlitwę i sens życia. "To daje im nadzieję i budzi zaufanie do siebie oraz do życia jako takiego. Dzięki temu, mają także odwagę odpowiedzieć na Boże zaproszenie".

Wspomniał, że w czasie swojej posługi w Medjugorie spotkał księdza z Australii, który przyjechał do miejsca objawień jako narkoman i alkoholik. "Tutaj doznał uzdrowienia duchowego i fizycznego, po czym odkrył powołanie do kapłaństwa. Po latach przyjechał, aby podziękować Bogu i Matce Bożej za dar nawrócenia i powołania" – wspominał abp Hoser.

Najliczniejszą grupą pielgrzymów w Medjugorie stanowią Polacy. Na drugim miejscu są Włosi. "Tym, co przyciąga wielu młodych to doświadczenie żywej obecności Boga. Obserwujemy nawet fenomen tęsknoty za tym miejscem, albo raczej za doświadczeniem wewnętrznego pokoju, który jest udziałem tysięcy pątników. Niektórzy przybywają wielokrotnie w ciągu roku. Znam nawet takiego pielgrzyma, który przyjeżdża co miesiąc z Warszawy. To tylko pokazuje, że w ludziach są ogromne pragnienia duchowe" – powiedział abp Hoser.

Wspomniał, że w Międzynarodowym Festiwalu Młodych, który od 30 lat odbywa się na początku sierpnia, bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata. W 2019 roku było nawet 60 tys. "Dla wielu jest to okazją odkrycia Kościoła, jako wielkiej wspólnoty, której stanowią integralną część" – powiedział wizytator apostolski. Dodał, że w czasie tych dni panuje niezwykły dynamizm, entuzjazm i radość, która trwa niemal dzień i noc. Co ciekawe, ci sami młodzi potrafią trwać w ciszy na adoracji nawet przez godzinę. 12 tys. siedzących, klęczących, czy stojących w milczeniu robi ogromne wrażenie" – powiedział abp Hoser.

Podkreślił, że młodzi są wrażliwi na świadectwo. "Oni nie słuchają tego, co im głosimy, ale zwracają uwagę, jak żyjemy. Jeżeli wyczuwają intuicyjnie, że ktoś jest autentyczny, wówczas zaczyna to ich intrygować i pociągać" – powiedział.

Ze względu na epidemię ruch pielgrzymkowy ustał w Medjugorie. "Dzięki nowoczesnym technologiom transmitowane liturgie, nabożeństwa różańcowe oraz adoracje Najświętszego Sakramentu śledzi ponad 3 mln osób na całym świecie" – powiedział arcybiskup.

Ojciec Święty Franciszek mianował 31 maja 2018 r. abp. Henryka Hosera SAC, emerytowanego biskupa warszawsko-praskiego wizytatorem apostolskim o charakterze specjalnym dla parafii w Medjugorie, na czas nieokreślony i ad nutum Sanctae Sedis (do dyspozycji Stolicy Apostolskiej). Jego rola polega na zapewnieniu stałego towarzyszenia wspólnocie parafialnej Medjugorie oraz przybywającym tam pielgrzymom.

Medjugorie to niewielka wieś w Hercegowinie. W 1981 r. miało w niej dojść do pierwszych objawień Matki Bożej, które trwają do dnia dzisiejszego. Objawienia nie zostały oficjalnie uznane przez Kościół. Natomiast 12 maja 2019 roku papież Franciszek zgodził się na organizowanie pielgrzymek do Miediugorie. W praktyce oznacza to, że od tej pory pielgrzymki mogły być organizowane oficjalnie przez diecezje i parafie, a nie - jak to się wcześniej odbywało - w formie prywatnej. Obecnie na miejscu działa ok. trzydziestu wspólnot, które są tam od 37 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: Medjugorie to miejsce nawróceń i odkrywania powołania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.