Abp Hoser na Jasnej Górze: wpatrując się w Maryję, bądźmy ludźmi wiary

Abp Hoser na Jasnej Górze: wpatrując się w Maryję, bądźmy ludźmi wiary
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / mp

"Wpatrując się Najświętszą Maryję Pannę - naszą Matkę i Królową - bądźmy ludźmi wiary" zaapelował abp Henryk Hoser. Z okazji dorocznego święta Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła w czasie nocnego czuwania na Jasnej Górze biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

W homilii abp Hoser podkreślił rolę Najświętszej Maryi Panny na drodze wiary. "Choć była Ona bez grzechu, to Jej życie, podobnie jak każdego z nas, nie było proste. Wielu spraw od razu nie rozumiała, ale odkrywała je powoli idą drogą tajemnic wiary - począwszy od tych radosnych w czasie Zwiastowania aż po chwalebne" - powiedział kaznodzieja.
Wskazał na Maryję jako na nauczycielkę służby drugiemu człowiekowi. "Spiesząc z pomocą brzemiennej Elżbiecie pokazuje nam Ona, że jeżeli chcemy pomagać innym, to potrzeba do tego zarówno dyspozycyjności serca jak i zaangażowania. Wyśpiewany przez Nią Magnificat uczy nas, że poprzez służbę drugiej osobie wielbimy samego Boga. Dziękujemy Mu za dary którymi nas wyposażył" mówił abp Hoser.
Przywołując przykład Najświętszej Maryi Panny zwrócił uwagę, że droga do chwały zawsze wiedzie poprzez krzyż. "Także i nasze życie składa się z wielu ciemnych tajemnic bolesnych cierpienia które niesiemy, naszych krzywd, zawodów, a nawet porażek czy grzechów, które powodują ból. Nie buntujmy się, jeśli Jezus także i od nas wymaga, by nieść krzyż choroby, śmierci naszych bliskich, czy zdrady. Musimy przez to przejść mając utkwiony wzrok w Chrystusie i Matce Bożej"  zachęcał.
Wspomniał też o ścisłym związku Najświętszej Maryi Panny z Jezusem Chrystusem. "Cud w Kanie Galilejskiej pokazuje nam, że ma Ona ogromny wpływ na swojego Syna stając się dla nas pośredniczką łask. Widząc nasze braki i potrzeby, Matka Boża nie pozostaje obojętna. Prosi nas jednak o posłuszeństwo Chrystusowi, mówi: <Zróbcie wszystko, cokolwiek powie wam mój Syn>.  Dzięki temu podobnie jak Ona staniemy się nowym człowiekiem" - przekonywał abp Hoser.
Zaapelował ponadto do członków Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła, aby korzystali z pomocy Ducha Świętego i pozwalali Mu się prowadzić. "Naszym przeznaczeniem jest niebo, tam gdzie króluje Matka Boża" - przypomniał arcybiskup.
Nawiązując do licznych objawień maryjnych, abp Hoser powiedział, że są one wyrazem troski Najświętszej Maryi Panny, która chce ratować człowieka przed karą wieczną.  "Stając przed Jej wizerunkiem spójrzmy Jej w oczy i zawierzmy nasze życie - zaapelował biskup warszawsko-praski.
Założycielem Ruchu Pomocników Maryi Matki Kościoła jest Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969 r. odczytał on list "Prymas Polski wzywa ludzi dobrej woli do pomocy Kościołowi i chrześcijańskiej Ojczyźnie przez Bogarodzicę, Matkę Kościoła". Ruch charakteryzują: pomocniczość, maryjność i eklezjalność. W 1973 r. Episkopat Polski zaaprobował Ruch Pomocników Matki Kościoła jako jedną z form wychowania ludzi świeckich do apostolstwa.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser na Jasnej Górze: wpatrując się w Maryję, bądźmy ludźmi wiary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.