W Buku ukoronowano wizerunek Matki Bożej Literackiej

W Buku ukoronowano wizerunek Matki Bożej Literackiej
(fot. Public Domain, via Wikimedia Commons)
PAP / kk

W wielkopolskim Buku ukoronowano w niedzielę wizerunek Matki Bożej Literackiej. Początki kultu Matki Bożej w tej miejscowości sięgają XIV wieku.

Obraz przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu. Jezus trzyma w ręce grubą księgę, a drugą wznosi do błogosławieństwa. Nad ich głowami dwaj aniołowie trzymają wstęgę, na której widnieją łacińskie napisy: "Królowo niebios wesel się! Alleluja, albowiem...", oraz "Bądź pozdrowiona łaski pełna".
Otoczony szczególnym kultem mieszkańców miasta i regionu obraz znajduje się w głównym ołtarzu kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku.
"Życzę, aby to Sanktuarium, które od sześciu wieków było szczególnym miejscem spotkania kolejnych pokoleń wiernych z Maryją, nadal gromadziło wierne Jej dzieci, szukające matczynej opieki, zrozumienia i pomocy" - podkreślił w liście przesłanym z okazji koronacji papież Franciszek.
"Niech (sanktuarium) będzie również miejscem dziękczynienia za wszelkie łaski, jakie za Jej przyczyną nieustannie spływają na mieszkańców Buku i pielgrzymów. Matce Bożej Literackiej zawierzam drogiego księdza arcybiskupa, duchowieństwo, osoby konsekrowane, rodziny i wszystkich wiernych w Buku i w całej archidiecezji poznańskiej. Z serca wszystkim błogosławię" - podkreślił ojciec święty.
Główne uroczystości na stadionie miejskim poprzedziło nabożeństwo przed obrazem Matki Bożej Literackiej w kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Buku.
Podczas homilii kard. Zenon Grocholewski zaapelował do tłumnie zgromadzonych na stadionie miejskim, aby ta uroczystość "nie była tylko formalnością".
"Uczyńmy Maryję naprawdę Matką i Królową naszych parafii, naszej społeczności, naszych rodzin, naszych domów zakonnych. Matką naszych serc, naszych myśli, matką naszych pragnień. A Ona, ta wspaniała Matka będzie nas prowadziła do największego dobra, do Chrystusa, którego świat dzisiaj tak bardzo potrzebuje" - podkreślił duchowny.
Podczas uroczystości przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz emerytowany Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kard. Grocholewski nałożyli na wizerunek Dzieciątka Jezus i wizerunek Matki Bożej korony poświęcone przez papieża Franciszka na Jasnej Górze w lipcu 2016 roku.
Po koronacji orkiestra odegrała hejnał maryjny, skomponowany na cześć Bukowskiej Pani.
Abp Stanisław Gądecki podkreślił, że zwyczaj wieńczenia królewską koroną obrazu Najświętszej Maryi Panny jest przejawem "szczególnej czci dla wizerunku Bogarodzicy".
Początki kultu w Buku sięgają XIV wieku. Kroniki podają, że w roku 1576 istniało tam Bractwo Literackie, które opiekowało się cudownym obrazem. To właśnie od tego bractwa pochodzi przydomek nadany cudownemu wizerunkowi. W 1698 roku ówczesny biskup diecezji potwierdził nadprzyrodzony charakter łask wypraszanych przed bukowskim obrazem oraz prawdziwość cudów doznawanych tam przez wiernych za przyczyną Maryi.
"Bolesna historia rozbiorów - rugowanie polskości oraz systematyczne niszczenie religijności Polaków - doprowadziły do stopniowego zaniku pielgrzymek i pomniejszenia kultu. Jednakże - po odzyskaniu niepodległości i odrestaurowaniu cudownego obrazu w 1934 roku - został on ponownie uroczyście wprowadzony do bukowskiej świątyni" - zaznaczył abp Gądecki.
Ówczesne plany koronacji wizerunku pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Pod koniec wojny wycofujące się z Buku oddziały wojsk niemieckich podpaliły kościół. Razem z kościołem spłonął wówczas także obraz, ale natychmiast został odtworzony.
Jak podkreślił abp Gądecki, fakt ten przyczynił się do odrodzenia kultu, o czym świadczą przybywający do świątyni pielgrzymi oraz świadectwa otrzymywanych przez nich łask.
Kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku otrzymał tytuł Diecezjalnego Sanktuarium Matki Bożej Bukowskiej Literackiej 23 grudnia 2015 roku.
W Buku ukoronowano wizerunek Matki Bożej Literackiej - zdjęcie w treści artykułu
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Buku ukoronowano wizerunek Matki Bożej Literackiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.