USA: Polonia z Chicago pielgrzymuje do Czarnej Madonny w Merrillville

USA: Polonia z Chicago pielgrzymuje do Czarnej Madonny w Merrillville
(fot. Andrei Tudoran / shutterstock.com // Robert Drózd (Own work) [CC BY-SA 3.0 ] via Wikimedia Commons)
KAI /kk

Do wizerunku Czarnej Madonny pielgrzymują nie tylko wierni w Polsce, ale też nasi rodacy w Stanach Zjednoczonych. 12 sierpnia już po raz 30. z Chicago wyruszyła piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w stanie Indiana.

W tym roku towarzyszy jej hasło, nawiązujące do setnej rocznicy objawień w Fatimie: "Odmawiajcie codziennie Różaniec". Na pielgrzymi szlak wyruszyło około 9 tysięcy osób, głównie z Chicago i okolic, ale też również z wielu stanów, z Europy, zwłaszcza z Polski, z Kanady i Ameryki Południowej.
Tradycyjnie już pielgrzymka wychodzi z kościoła pw. św. Michała na południu Chicago. Mszę koncelebrowało dwóch biskupów: emerytowany ordynariusz diecezji Gary, na której terenie znajduje się sanktuarium w Merrillville - Dale Melczek, oraz biskup pomocniczy Chicago - Joseph Perry. Kazanie wygłosił salwatorianin ks. Wojciech Porada, misjonarz z Albanii.
W pierwszym dniu pielgrzymka przybywa na nocleg do gościnnego klasztoru karmelitów bosych w Munster w stanie Indiana.
Dzisiaj pątnicy dotrą już do sanktuarium. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczyć będzie obecny biskup diecezji Gary - Donald J. Hying. Kazanie wygłosi przełożony polskiej prowincji salwatorianów ks. Piotr Filas, który już od wielu lat bierze udział w pielgrzymce.
Na zakończenie w sanktuarium jest spodziewanych ponad 25 tysięcy pielgrzymów. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych i najliczniejszych religijnych wydarzeń w życiu Polonii chicagowskiej.
Najświętsza Ofiara, modlitwy, śpiewy religijne, liczne spowiedzi i konferencje głoszone w drodze składają się na niepowtarzalną atmosferę tego wspólnego wędrowania. Trud i wysiłek, obolałe nogi i zmęczenie są ofiarowane Bogu przez pośrednictwo Maryi w duchu pokuty w wielu intencjach, które pielgrzymi niosą w swoich sercach.
Przybywając przed obraz Częstochowskiej Pani, prawdopodobnie największą na świecie kopię obrazu Czarnej Madonny, poświęconą w Rzymie przez św. Jana Pawła II, a ukoronowaną złotymi koronami przez biskupa diecezji Gary, pielgrzymi ze wzruszeniem przeżywają odczuwalną obecność Maryi, która jak dobra Matka czeka, aby wysłuchać, pocieszyć, przyjść z pomocą i przygarnąć do swojego Niepokalanego Serca.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Polonia z Chicago pielgrzymuje do Czarnej Madonny w Merrillville
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.