Abp Hoser o środkach społecznego przekazu

Abp Hoser o środkach społecznego przekazu
(fot. Janusz Halczewski Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0)
KAI / ak

Przed Kościołem stoi zadanie powołania środków przekazu, które mówią prawdę o człowieku i jego roli w świecie - podkreślił abp Henryk Hoser.

W czasie uroczystej mszy św. w powstającym sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie biskup warszawsko-praski zawierzył wszystkie parafie diecezji oraz diecezjalne środki publicznego przekazu Matce Bożej Fatimskiej.

- Jest to realizacja maryjnego orędzia i jeden ze sposobów przygotowania się na przypadające za dwa lata 100-lecie objawień - powiedział proboszcz ks. Krzysztof Ziółkowski. W ubiegłym roku zawierzono Matce Bożej Fatimskiej rodziny Diecezji Warszawsko-Praskiej. Z kolei w przyszłym roku zawierzony zostanie stan duchowny, zaś cała Diecezja Warszawsko-Praska w przypadające w roku 2017 stulecie objawień.

Nawiązując w homilii do objawień maryjnych abp Hoser nazwał je wyrazem macierzyńskiej troski Najświętszej Maryi Panny, która przychodzi do swoich dzieci jako Królowa Nieba i Ziemi, aby je uratować przed złem. Stąd, jak zaznaczył, powtarzające się wszędzie Jej nawoływanie do nawrócenia, czyli zejścia z drogi grzechu oraz przyjęcia wiary w Syna Bożego. - Jest to zadanie na całe nasze życie - podkreślił bp warszawsko-praski.

DEON.PL POLECA

Zwrócił też uwagę, że Matka Boża przychodzi zawsze w kluczowych momentach naszej historii. Przypomniał, że objawienia fatimskie dokonały się w roku rewolucji październikowej. - Jako Polacy jej skutków mogliśmy doświadczyć już w roku 1920, kiedy hordy komunistyczne szły na zachód Europy, by ją opanować. Zamierzały one bowiem podobnie jak w Rosji Sowieckiej wymordować kapłanów, zakazać chrześcijańskiego kultu i zburzyć kościoły - zauważył kaznodzieja.

Wspomniał też o związku tajemnic fatimskich z osobą Jana Pawła II. - Zamach na papieża miał miejsce 13 maja 1983 roku, czyli dokładnie w rocznicę objawień. Ojciec Święty uznał więc, że to Matka Boża ocaliła mu życie i ofiarował Jej kulę, która przebiła jego ciało - przypomniał.

Zawierzając wszystkie parafie diecezji warszawsko-praskiej Matce Bożej Fatimskiej abp Hoser zwrócił uwagę, że to właśnie one są miejscem spotkania człowieka z Chrystusem, który przemienia ludzkie życie. - To właśnie w parafiach dokonuje się dzieło zbawienia. Tam bowiem głoszone jest Słowo Boże. Tam obecny jest Jezus w Najświętszym Sakramencie, a jest to obecność rzeczywista. Tam również u Jezusa szukamy pomocy, światła i wzmocnienia - stwierdził duchowny.

Zwrócił uwagę, że obok działalności sakramentalnej Kościół w parafiach świadczy miłosierdzie, prowadząc różne dzieła charytatywne. - Parafialne Zespoły Caritasu wspierają najbardziej potrzebujących, w tym zwłaszcza biednych i chorych - wspomniał ordynariusz warszawsko-praski.

Dziękując Bogu za działające na terenie diecezji katolickie środki społecznego przekazu abp Hoser zawierzył również ludzi mediów opiece Matki Bożej Fatimskiej. - W dzisiejszej dobie media mają coraz większą władzę, stając się największą potęgą, która kształtuje oblicze ziemi. Tyle że nie czyni ona tego pod wpływem Ducha Świętego, który miał zstąpić, ale pod działaniem ducha ciemności, który wciąga w nie ludzi z nich korzystających. Wielu bowiem nie potrafi dziś już odróżnić produktu zatrutego od zdrowego - ubolewał bp warszawsko-praski.

Wspomniał, że Jan Paweł II, będąc świadomym istniejących zagrożeń, przestrzegał nas przed cywilizacją śmierci, która jest oderwana od prawdy o człowieku, od prawdy, że jest on stworzony na obraz i podobieństwo Boga. Jego zadaniem jest więc odpowiedzialne kształtowanie tego świata.

- Młodzi nie wiedzą dziś nawet kim jest człowiek, a co za tym idzie, nie wiedzą do czego jest on powołany. Nie mają również świadomości, czym jest rodzicielstwo i jaka jest odpowiedzialność za przyszłe życie - zauważył kaznodzieja.

- Ojciec Święty mówił, że nowoczesne środki komunikacji są poddane pokusie manipulacji przekazem, zakłamując prawdę o człowieku. W związku z tym przed Kościołem stoi dziś ogromne zadanie, aby powołać takie środki przekazu, które nie tylko mówią prawdę o człowieku, ale także uczą jak żyć, jak wzrastać w człowieczeństwie, jak nabywać jakości prawdziwego życia - podkreślił abp Hoser.

Dziękujmy zatem Bogu, że w diecezji warszawsko-praskiej są zarówno tradycyjne środki przekazu takie jak drukarnie i wydawnictwa jak i nowoczesne, do których zalicza się Radio Warszawa oraz nowo powstająca telewizja internetowa, które są źródłem światła oświecając ciemności naszego życia. Dlatego dziękujemy Najświętszej Maryi Pannie, że możemy Jej przekaz do ludzkości sprowadzać pod strzechy, a więc tam, gdzie żyją i pracują ludzie, także ci, którzy z różnych powodów nie przychodzą do kościoła parafialnego - zaapelował abp Hoser.

W ubiegłym roku zawierzono Matce Bożej Fatimskiej rodziny Diecezji Warszawsko-Praskiej. Z kolei w przyszłym roku zawierzony zostanie stan duchowny, a w 2017 roku w stulecie objawień cała Diecezja Warszawsko-Praska.

Po liturgii abp Hoser poświęcił plebanię przy powstającym sanktuarium św. Jana Pawła II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser o środkach społecznego przekazu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.