Abp Hoser o "wierzących niepraktykujących"

Abp Hoser o "wierzących niepraktykujących"
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Nie można być wierzącym, ale niepraktykującym - podkreślił abp Henryk Hoser. W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata Mszą św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana zakończyły się obchody Roku Wiary w diecezji warszawsko-praskiej. Wzięli w niej udział licznie zgromadzeni wierni oraz duchowieństwo, w tym biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że naszym przeznaczeniem jest pełnia radości i niekończące się życie w Bogu. A tym co prowadzi nas do tego celu jest wiara, która domaga się współpracy ze strony człowieka.

DEON.PL POLECA



Arcybiskup przypomniał, że pielgrzymka wiary trwa całe życie. - W czasie chrztu świętego, dzięki naszym rodzicom, w nasze serca został włożony jedynie zalążek wiary, która jest programem całego życia. Należy ją zatem rozwijać, wpisując w kolejne lata i kolejne nasze decyzje - stwierdził.

Abp Hoser przestrzegał także przed tym wszystkim, co uśmierca w człowieku wiarę. - Jedną z przyczyn jest powątpiewanie w prawdomówność Boga, co owocuje zdradą wszystkich przyrzeczeń: chrzcielnych, kapłańskich, zakonnych oraz małżeńskich, które składaliśmy - zauważył. Stwierdził, że powodem tego jest często zaniechanie modlitwy, będącej bezpośrednim kontaktem z żywym i prawdziwym Bogiem

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego grozi nam również pokusa układania życia na własną rękę według ludzkich ograniczonych sił i mądrości tego świata. Stąd deklaracja: "jestem wierzący, ale niepraktykujący" już jest w pewnym sensie niewiarą - ubolewał.

Zauważył także, że za odrzuceniem wiary kryją się bardzo często doraźne korzyści materialne, wymogi źle pojętej kariery życiowej, wygodnictwo, lenistwo, tchórzostwo oraz postawa nienarażania się. Tymczasem, jak zaznaczył, wiara domaga się od nas świadectwa. Jesteśmy posłani do tych wszystkich paralityków, którzy sami nie są w stanie powstać, do tych, do których dobra Nowina o Chrystusie jeszcze nie dotarła.
Uroczystość wieńczyła litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W diecezji warszawsko-praskiej Rok Wiary przeżywany był pod hasłem "Rodzina Sakramentalna Solą Ziemi". Obchodom towarzyszyła peregrynacja figury Matki Bożej Loretańskiej, która nawiedziła wszystkie parafie diecezji. Do bazyliki przybyła wczoraj wieczorem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Hoser o "wierzących niepraktykujących"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.