Abp Hoser: tylko to może zmienić świat

Abp Hoser: tylko to może zmienić świat
(fot. sxc.hu)
KAI / pz

- Tylko poprzez czyny motywowane wiarą możemy przemienić współczesny świat - podkreślił abp Henryk Hoser.

Bp warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w czasie której zainaugurował w diecezji Rok Wiary. - Niech ten czas skończy się naszym rozbłyśnięciem jako ludzi, którzy będą już nie tylko nosicielami, ale także przekazicielami wiar - zachęcał abp Hoser, nawiązując do tematu rozpoczynającego się wraz z Adwentem kolejnego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

U progu Roku Wiary staje przed każdym ochrzczonym to samo fundamentalne pytanie, które Chrystus zadał swoim uczniom: "Czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi?" - zauważył w homilii abp Hoser.

Przyrównując wiarę do życia ordynariusz warszawsko-praski zauważył, że może ona zarówno wzrastać jak i maleć, rosnąć i zanikać, w związku z czym wymaga naszej stałej troski i zaangażowania. Zdaniem abp Hosera, "pierwszym objawem zaniku wiary jest umieranie naszej modlitwy". - Jeżeli nie zwracamy się do Boga, to jak On, szanując naszą wolność, ma być obecny w naszym życiu - pytał kaznodzieja zwracając uwagę, że jakakolwiek religia bez odniesienia do bóstwa jest zupełnym absurdem. - Miejmy wiarę w Boga. Wierzmy, że On jest obecny w naszym życiu, że nas prowadzi, że Opatrzność Boża nie spuszcza nas z oka - apelował abp Hoser.

Jak zauważył - sama wiara i przylgnięcie do niej nie wystarczą. Potrzebuje ona dopełnienia w czynach, które są wyrazem miłości miłosiernej. - Jeżeli wiara nie przełoży się na świadectwo życia, będzie wiarą martwą, bez perspektyw - podkreślił kaznodzieja zwracając jednocześnie uwagę, że tylko poprzez czyny motywowane wiarą powodujemy, że inni zaczynają wierzyć, zmienia się świat i Kościół się rozrasta.

DEON.PL POLECA

Na zakończenie abp Hoser powiedział, że głównym nurtem Roku Wiary w diecezji warszawsko-praskiej będzie próba ożywienia i zintensyfikowania wszystkich istniejących i funkcjonujących dotychczas dzieł tak, aby przynosiły prawdziwe owoce.

"By przypominać, gdzie mamy czerpać treść naszej wiary" - w kościołach całej diecezji warszawsko-praskiej, przy kaplicach chrzcielnych zostały ustawione dwa dokumenty Katechizm Kościoła Katolickiego oraz postanowienia Soboru Watykańskiego II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: tylko to może zmienić świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.