Potomstwo najlepszą inwestycją każdego kraju

Potomstwo najlepszą inwestycją każdego kraju
Abp Henryk Hoser (fot. Janusz Halczewski / pl.wikipedia.org / CC BY-SA 3.0)
KAI / mh

Potomstwo jest najlepszą inwestycją każdego kraju - powiedział abp Henryk Hoser. W drugą niedzielę Wielkie Postu ordynariusz warszawsko-praski przewodniczył Mszy św. w parafii św. Marii Magdaleny na warszawskim Bródnie, gdzie otwarto dziewiąty w diecezji Parafialny Ośrodek Formacji Rodziny.

Przywołując w homilii postać Abrahama, abp Hoser podkreślił, że zarówno w Starym i Nowym Testamencie, jak i w historii Kościoła dziecko zawsze było obietnicą i darem dla człowieka. - Przekazać komuś życie jest dużo ważniejsze, niż cokolwiek wyprodukować czy wyhodować, ponieważ człowiek jest istotą zdolną do religii, do wiary, istotą, której prawdziwe korzenie są w Bogu - zaznaczył biskup warszawsko-praski. Zwrócił uwagę, że dziecko jest ucieleśnieniem miłości ojca i matki, męża i żony, gdyż obydwoje oni są w nim obecni. Dodał, że przekazując życie innym, człowiek uczestniczy w Boskim dziele stwarzania świata.

Przyznał, że walka z pedofilią jako postawą głęboko krzywdzącą dziecko i niegodną żadnego człowieka jest słuszna. Potępił jednocześnie "pedofobię": lęk przed dzieckiem, który prowadzi do tego, że człowiek jest w stanie zabić swoje potomstwo nim się jeszcze ono urodzi. - Ten lęk jest wyrazem strachu przed przyszłością. Tymczasem wbrew danym statystycznym, które podają, że wychowanie dziecka do dorosłości wynosi obecnie 400 tys. zł, doświadczenie wielu rodzin wielodzietnych pokazuje nam zupełnie inną perspektywę - argumentował abp Hoser.

Abp Hoser podkreślił również, że za instytucję małżeństwa i rodziny są odpowiedzialne nie tylko Kościół, ale także i państwo, o czym mówią przepisy Konstytucji. - Czytamy w niej, że jednym z zadań państwa jest zapewnienie rodzinie harmonijnego rozwoju. Potomstwo jest najlepszą inwestycją każdego kraju. Dzisiaj mocarstwami są te, które mają potencjał demograficzny. Tymczasem nam go coraz bardziej brakuje - stwierdził arcybiskup.

DEON.PL POLECA

Zaapelował także do wiernych, aby w sposób odpowiedzialny przygotowywali się do zawarcia związku małżeńskiego i podjęcia zadań rodzicielskich. - Tak jak przez wiele lat przygotowujemy się do życia zawodowego, tak potrzebne jest staranne przygotowanie się do podjęcia odpowiedzialności za kształt naszych rodzin. Szkoła nigdy nie nadrobi braków wychowania w rodzinie. Może coś poprawić, ale nie zastąpi ojca i matki - tłumaczył abp Hoser.

W diecezji warszawsko-praskiej istnieje dziewięć Parafialnych Ośrodków Formacji Rodziny. Ich zadaniem jest wskazywanie celów i zadań małżeństwa oraz rodziny, a także roli samej rodziny w życiu społecznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Potomstwo najlepszą inwestycją każdego kraju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.