Abp Jędraszewski: bp Jan Pietraszko był prawdziwym przewodnikiem ducha i mistrzem słowa

Abp Jędraszewski: bp Jan Pietraszko był prawdziwym przewodnikiem ducha i mistrzem słowa
(fot. Adam Bujak/archidiecezja krakowska)
KAI/ ed

- Bp Pietraszko był kimś, kto gromadził wokół siebie rzeszę słuchaczy spragnionych prawdy Ewangelii i prawdy o człowieku, którego poprzez Ewangelię możemy poznać niemalże do końca - mówił abp Marek Jędraszewski.

W homilii metropolita krakowski podkreślił, że dzieje Kościoła to dzieje wierności niezmierzonej rzeszy ludzi, którzy budowali na tym fundamencie jakim jest Jezus Chrystus. Budowali siebie, budowali własne człowieczeństwo, budowali Kościół. Przytaczając słowa poematu kard. Karola Wojtyły "Myśląc Ojczyzna", arcybiskup powiedział, że on zdawał sobie sprawę, że ojczyzna nie jest czymś abstrakcyjnym, ale jest rzeczywistością, która jest sumą doświadczeń poszczególnych ludzi.

Historie poszczególnych ludzi

- To historia tych poszczególnych ludzi przyczynia się do tego, że albo dzieje ojczyzny tworzą się zgodnie z prądem sumień, tworzą przestrzeń dobra, albo też usiłują przybrać wyraz sprzeciwu wobec dobra i odrzuceni tego co prawe i najświętsze w nas samych - wyjaśniał metropolita krakowski. Jak podkreślił, Jan Paweł II próbował zrozumieć miejsce, jakie w dziejach ojczyzny zajmowali ludzie, którzy byli mu duchowo bliscy i którzy go inspirowali, a należał do nich m.in. kard. Adam Sapieha, Hanna Chrzanowska, Jan Tyranowski, Jerzy Ciesielski i bp Jan Pietraszko.

- Razem tworzyli wspaniałą rzeczywistość, która chciała tworzyć historię idącą zgodnie z prądami sumień i która w konsekwencji musiała być znakiem sprzeciwu, bardzo wyraźnym i jasnym dla tamtego, niełatwego świata - mówił abp Jędraszewski. Metropolita krakowski przypomniał życiorys bp. Pietraszki, zwracając uwagę na to, że był on wybitnym kaznodzieją, spowiednikiem i przewodnikiem duchowym, tworzył zręby nowoczesnego duszpasterstwa akademickiego i dał się poznać jako nierównany opiekun studentów.Zdaniem arcybiskupa, współpraca bp. Jana Pietraszki z kard. Karolem Wojtyłą, naznaczona była odpowiedzialnością za duchowieństwo archidiecezji krakowskiej i wkład w formację kapłanów.

Życie poświęcone innym

Abp Jędraszewski powiedział, że bp Pietraszko wiódł życie całkowicie poświęcone innym, był człowiekiem pełnym skromności i wyciszenia. - Jak mówią źródła, człowiekiem bardzo pokornym i nieśmiałym, który pokonując swoje osobiste ograniczenia, stawał się prawdziwym przewodnikiem ducha i mistrzem słowa. Kimś, kto gromadził wokół siebie rzeszę słuchaczy spragnionych prawdy Ewangelii i prawdy o człowieku, którego poprzez Ewangelię możemy poznać niemalże do końca - zaznaczył arcybiskup.

Przypomniał także, że proces beatyfikacyjny bp. Pietraszki rozpoczął w 1994 r. kard. Franciszek Macharski na polecenie Jana Pawła II, a 27 lutego br. Komisja Teologów wyraziła pozytywną opinię na temat heroiczności jego cnót. - Jeżeli życie narodu wyrażone jest w tym, że poszczególni członkowie tego narodu budują na Chrystusie, to odkrywanie budowania ich własnego życia na Chrystusie staje się skarbem nas wszystkich, całego Kościoła. To jest cel naszego dzisiejszego modlitewnego spotkania: zrozumieć życie bp. Jana Pietraszki przez jego pasterskie posługiwanie, budowanie Kościoła na przestrzeni wielu lat z tak wielką głębią, pokorą i cichością - podkreślił metropolita krakowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski: bp Jan Pietraszko był prawdziwym przewodnikiem ducha i mistrzem słowa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.