Abp Jędraszewski o słowach Jana Pawła II, które nabierają dziś szczególnego znaczenia

Abp Jędraszewski o słowach Jana Pawła II, które nabierają dziś szczególnego znaczenia
(fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska)
KAI / kk

Wierność wobec nauczania Jana Pawła nie może oznaczać bezrefleksyjnego powtarzania cytatów z jego tak licznych dokumentów, homilii i przemówień - napisał w liście do wiernych abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski zaprasza do licznego udziału w tegorocznych obchodach 40-lecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.

Abp Jędraszewski zaznaczył, że wielu pamięta dzień 16 października 1978 roku, kiedy cały świat usłyszał radosną nowinę o wyborze krakowskiego kardynała na papieża. - Dla ówczesnego świata, na mocy układów jałtańskich z 1945 roku podzielonego na dwie strefy wpływów, których symbolem stała się słynna "żelazna kurtyna", otworzyła się wtedy perspektywa nowych szans i możliwości - napisał metropolita krakowski. Dodał, że Jan Paweł II od pierwszych chwil swego pontyfikatu ukazał się światu jako dobry pasterz, człowiek konkretny, mocny, zdecydowany, a jednocześnie otwarty i przepełniony Bożym duchem, który jako wielki prorok Kościoła chciał nieść Dobrą Nowinę całemu światu.

Hierarcha zwrócił uwagę, że wraz z wyborem kard. Karola Wojtyły na papieża "dla naszego polskiego narodu, przygniecionego ciężarem komunizmu, rozbłysło wtedy światło nadziei", a "Papież Polak niósł z sobą nadzieję na wyrwanie się z systemu nienawiści i niesprawiedliwości, z ograniczeń wolności osobistej, społecznej i narodowej, z braku wolności słowa".

Mało znana historia spotkania Jana Pawła II z osobami homoseksualnymi >>

Metropolita krakowski zaznaczył, że wołanie papieża sprzed czterdziestu lat: "Nie bójcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!" "nabiera szczególnej wagi dziś, kiedy tak bardzo zachwiane zostały kryteria i normy tożsamości".

- Kim jesteśmy jako poszczególni ludzie i jako naród? Do kogo i do czego możemy i powinniśmy się odwoływać? Wielu ludzi z trudem znajduje odpowiedź na te pytania. Świat współczesny, przez swoją coraz większą złożoność i ciągle rosnące tempo zmian, jeszcze bardziej pogłębia nękającą ludzi dezorientację i niepewność - stwierdza abp Jędraszewski.

Jan Paweł II osobiście napisał tę modlitwę. "O uwolnienie świata od wszelkiego zła" >>

Według arcybiskupa, Ojciec Święty chciał uzmysłowić, że pragnienia szczęścia i autentycznej wolności człowiek może w pełni zrealizować dopiero w chwili, gdy z wiarą przyjdzie do Jezusa. - Na tym polega głoszona przez Niego Dobra Nowina. Życie ludzkie ma swój sens i cel! Nie jesteśmy dziećmi ślepego przypadku, ale owocami Bożego planu miłości - wskazał arcybiskup.

Abp Jędraszewski napisał, że wielu komentatorów próbuje analizować pontyfikat Jana Pawła II poprzez to, co zrobił, a pomija to, w jaki sposób był obecny w świecie i dla świata. - Tymczasem "bycie", "obecność" są słowami-kluczami do zrozumienia fenomenu tego Papieża. Czym była więc ta obecność Jana Pawła II wśród nas? Czy możemy ją zrozumieć dopiero teraz, gdy jej nam coraz bardziej brakuje? Czy możemy ją dzisiaj dla siebie odnaleźć i nią się budować? - pyta abp Jędraszewski.

- Nie ulega żadnej wątpliwości: Jan Paweł II był z nami i był dla nas. Był w szczęściu i w nieszczęściu, w zdrowiu i w chorobie, wreszcie w umieraniu i samej śmierci, która mocą łaski Chrystusa stała się dla niego bramą prowadzącą do domu Ojca. Dziś świętość Ojca Świętego Jana Pawła II jest jego ciągłą obecnością pośród nas - napisał metropolita krakowski. Zdaniem hierarchy należy podjąć wysiłek odczytania na nowo tego, co "w dialogu Papieża z Polakami stanowiło jego odpowiedź na nasze zarówno osobiste, jak i narodowe lęki i niepokoje, a także nadzieje i wysiłki".

- Chodzi o to, aby odkryć go jako człowieka wielkiej modlitwy. Aby przejąć się jego wrażliwością na los drugiego człowieka, zwłaszcza zagubionego, biednego, cierpiącego, potrzebującego solidarnej pomocy. Aby dać się zauroczyć jego miłością do Kościoła i do Polski - pisze hierarcha. Jak dodał, tegoroczne obchody powinny być okazją do złożenia hołdu Janowi Pawłowi II.

"Jan Paweł II czuł się zdradzony przez swoją Polskę" >>

Na zakończenie arcybiskup zaprasza diecezjan do pielgrzymowania do Sanktuarium Jana Pawła II i licznego udziału w obchodach. - Proszę Was, odpowiedzcie wielkodusznie na te zaproszenia poprzez Waszą obecność w naszym wspólnym dziękczynnym "Te Deum" za tę łaskę, jaką dla Kościoła, dla Polski i całego świata stał się pontyfikat św. Jana Pawła Wielkiego - napisał abp Jędraszewski.

List zostanie odczytany w niedzielę 30 września we wszystkich kościołach i kaplicach Archidiecezji Krakowskiej. Z listem można zapoznać się także za pośrednictwem strony internetowej Archidiecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

Abp Jędraszewski o słowach Jana Pawła II, które nabierają dziś szczególnego znaczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.