Abp Kalist: synodalność nie może stać się sloganem, tu chodzi o misję

Abp Kalist: synodalność nie może stać się sloganem, tu chodzi o misję
Papież Franciszek podczas otwarcia drogi synodalnej w Watykanie (Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
KAI/dm

Trzeba uważać, aby synodalność nie stała się kolejnym sloganem. Samo mówienie o synodalności niczego nie zmieni - ostrzega abp François Kalist metropolita Clermont we Francji. Przyznaje on, że słowo synodalność nie jest dobrze odbierane, wydaje się skomplikowane i rodzi obawy.

- Tymczasem cała ta promocja synodalności Kościoła musi prowadzić do tego, by wierni nabrali ochoty do udziału w życiu Kościoła i ewangelizacji. Celem musi być misja - mówi Radiu Watykańskiemu francuski biskup.

Przyznaje on, że proces synodalny wszystkich trochę zaskoczył. Nie było czasu na przygotowanie, wademekum wciąż nie zostało przetłumaczone na francuski, czas na konsultacje w diecezji jest dość krótki - skarży się abp Kalist, przypominając, że wszystko to dzieje się w kontekście innych watykańskich inicjatyw. Trwa bowiem Rok Rodziny Amoris laetitia i Rok św. Józefa. A przy tym każda diecezja ma swoje programy i ciągle trwa pandemia.

- W archidiecezji Clermont zainicjowanie procesu synodalnego ułatwia jednak fakt, że od trzech lat trwa tam refleksja nad Dziejami Apostolskimi i pierwotnym Kościołem, co pośrednio wprowadza też w temat synodalności - powiedział abp Kalist.

DEON.PL POLECA

- Podczas wizyty pastoralnych, które przeprowadzam w mojej diecezji, dostrzegam, że istnieje pewne oczekiwanie ze strony wiernych. Ludzie się mobilizują, spotykają się, by dyskutować o przyszłości Kościoła. Nie zawsze jest to bardzo owocne i kreatywne, ale ludzie się uczą, krok po kroku, aby się spotykać jako chrześcijanie. Nie tylko na kawę po niedzielnej Mszy, ale po to, by razem się pomodlić, wspólnie rozeznawać, a także podejmować decyzje, które dotyczą wspólnoty. Jest to na razie bardzo skromne, ale realne - stwierdził francuski hierarcha.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Kalist: synodalność nie może stać się sloganem, tu chodzi o misję
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.