Watykan: przeor Taizé proponuje zwołanie synodu ekumenicznego

Watykan: przeor Taizé proponuje zwołanie synodu ekumenicznego
(fot. Claude TRUONG-NGOC [CC BY-SA 3.0])
KAI/dm

Na potrzebę spotkania chrześcijan różnych wyznań w ramach swoistego procesu synodalnego, który gromadziłby nie tylko katolików wskazał przemawiając dziś w auli synodalnej przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, brat Alois. Był on jednym z gości zaproszonych do Watykanu na uroczystość otwarcia Synodu o synodalności.

Brat Alois przypomniał, że wszystkich chrześcijan łączy chrzest i Pismo Święte, w komunii, która jest jeszcze niedoskonała, ale bardzo realna, nawet jeśli pytania teologiczne pozostają bez odpowiedzi.

DEON.PL POLECA
Zaznaczył, że wszyscy niesiemy skarby w naczyniach glinianych, a także w Kościele katolickim istnieje duża rozbieżność opinii. Będą one o tyle owocne, o ile jednocześnie trwać będzie poszukiwanie jedności, aby posilić dialog, który dokonuje pojednania.

Zachęcił do zwołania wielkiego zgromadzenia ekumenicznego, z udziałem chrześcijan różnych wyznań.

DEON.PL POLECA

Podkreślił konieczność powiązania takiego procesu synodalnego z chwilami milczenia i modlitwy, aby świętować już osiągniętą jedność i uczynić ją widzialną. - Takie spotkanie tutaj w Rzymie, a jednocześnie na świecie, miałoby w swoim sercu skromną celebrację, skoncentrowaną na słuchaniu Słowa Bożego z długą chwilą ciszy, i modlitwą o pokój. Czy młodzi mogli by być w nim animatorami celebracji, które następnie byłyby kontynuowane w międzywyznaniowej wymianie opinii? Odkryjemy wówczas, że będąc zjednoczonymi w Chrystusie, staniemy się budowniczymi pokoju - przekonywał brat Alois.

Przeor Taizé powołał się na doświadczenia tej wspólnoty monastycznej, które zachęciły go do złożenia takiej propozycji. Przypomniał, że jej członkowie należą do różnych wyznań, a od 60 lat przyjmują młodych ludzi z różnych Kościołów lub po prostu poszukujących sensu życia.

- Dalecy od porozumienia w sprawie najmniejszego wspólnego mianownika, jesteśmy nieustannie zachęcani do sięgania do źródła Ewangelii, do Chrystusa zmartwychwstałego, który przez Ducha Świętego prowadzi nas razem do Ojca, Ojca wszystkich ludzi bez wyjątku - powiedział w auli synodalnej brat Alois.

KAI/dmTworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Watykan: przeor Taizé proponuje zwołanie synodu ekumenicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.