Papież: nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele

Papież: nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele
Papież Franciszek (Fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)

- Nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele- powiedział papież Franciszek w sobotę zwracając się do uczestników synodu, rozpoczętego w Watykanie. Jak mówił, Kościół nie może stać się „muzeum” z „wielką przeszłością i małą przyszłością”.

Synod odbędzie się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” i potrwa dwa lata i po raz pierwszy obejmie trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną. Ponieważ rozłożony będzie w czasie, to ważne wydarzenie w życiu Kościoła nazywa się „procesem synodalnym”.

W Auli Synodu w Watykanie refleksji papieża słuchali delegaci Konferencji Episkopatów, hierarchowie Kurii Rzymskiej, przedstawiciele instytutów życia konsekrowanego, ruchów świeckich i młodzieży.

Zwracając się do nich Franciszek podkreślił: „jesteśmy powołani do jedności, do komunii, do braterstwa, które rodzi się z poczucia, że jesteśmy ogarnięci jedyną miłością Boga”.

DEON.PL POLECA

Papież ostrzegł: „Komunia i misja mogą pozostać pojęciami nieco abstrakcyjnymi, jeśli nie będziemy pielęgnowali praktyki kościelnej, która wyraża konkretność synodalności na każdym etapie drogi i pracy, krzewiąc rzeczywiste zaangażowanie wszystkich i każdego”.

Zdaniem papieża, jeśli brakuje prawdziwego uczestnictwa całego ludu Bożego, mówienie o komunii może pozostać tylko „pobożnym życzeniem”.

Franciszek przyznał, że wielu uczestników życia kościelnego, pracowników diecezji czy parafii pozostaje na marginesie. - Wszyscy muszą uczestniczyć: jest to nieodzowne zaangażowanie kościelne - oświadczył.

Jak zauważył papież, synod stwarza „wielką szansę nawrócenia duszpasterskiego w kluczu misyjnym, a także ekumenicznym”, ale i nie jest wolny od zagrożeń. Wśród nich wymienił formalizm i sprowadzenie synodu do „wydarzenia nadzwyczajnego, ale fasadowego”.

- To tak, jak byśmy patrzyli na piękną fasadę kościoła, nigdy nie wchodząc do jego wnętrza - wyjaśnił.

Papież apelował o dialog między kapłanami a świeckimi i o „przekształcenie pewnych centralistycznych, wypaczonych i fragmentarycznych wizji Kościoła”.

Za zagrożenie uznał też intelektualizm, czyli zamianę synodu „w rodzaj grupy studyjnej, z uczonymi, lecz abstrakcyjnymi wypowiedziami na temat problemów Kościoła i zła świata; w rodzaj rozmowy o sobie”, „popadanie w jałowe klasyfikacje ideologiczne i partyjne przy oderwaniu od rzeczywistości”.

Nie można też w ocenie Franciszka być bezczynnym i mówić: „zawsze się tak robiło”.

Ważne jest, by droga synodalna - mówił - była procesem w trakcie tworzenia; ażeby angażowała, na różnych etapach i oddolnie Kościoły lokalne.

- Synod daje nam szansę stania się Kościołem słuchania: uczynienia pauzy w naszych rytmach, zatrzymania naszych duszpasterskich niepokojów, aby stanąć i słuchać - wskazał Franciszek.

Dodał, że to także szansa na to, by „stać się Kościołem bliskości, który nie tylko słowem, ale i obecnością nawiązuje większe więzi przyjaźni ze społeczeństwem i światem: Kościołem, który nie odgradza się od życia, ale bierze na siebie kruchość i ubóstwo naszych czasów, lecząc rany i uzdrawiając zranione serca balsamem Boga”.

Papież przytoczył opinię francuskiego kardynała, teologa Yvesa Congara: „nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele”.

Zaznaczył, że synod nie może sprowadzać się do „jałowych dyskusji”.

Swoją refleksję zakończył modlitwą: „Przyjdź, Duchu miłości, otwórz nasze serca na słuchanie. Przyjdź, Duchu świętości, odnów święty lud Boży. Przyjdź, Duchu Stworzycielu, i odnów oblicze ziemi”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: nie trzeba zmieniać Kościoła, natomiast trzeba zmienić coś w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.