Abp Kupny: nieżyczliwość wobec bliźniego jest nieżyczliwością wobec Boga

Abp Kupny: nieżyczliwość wobec bliźniego jest nieżyczliwością wobec Boga
(fot. archidiecezja.wroc.pl)
KAI / kk

– Należy przerwać ciągłe przenoszenie na kolejne pokolenia naszych uprzedzeń i stereotypów – mówił abp Józef Kupny w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu w czasie modlitwy ekumenicznej, która była ostatnim akcentem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w stolicy Dolnego Śląska.

Metropolita wrocławski przypomniał podczas wieczornego nabożeństwa, że z inicjatywy papieża Franciszka zakończenie tygodnia ekumenicznego w Kościele katolickim zbiega się z Niedzielą Słowa Bożego. – To nie jest przypadek – zaznaczył abp Kupny, dodając, że . Pismo Święte wskazuje tym, którzy się w nie wsłuchują drogę do przebycia, a celem tej drogi jest autentyczna jedność.

W dalszej części rozważania pasterz Kościoła wrocławskiego zauważył, że słowo Boże zawsze szuka człowieka, w którym stanie się ciałem i który przez swoje życie, przez życiowe wybory sprawi, że Słowo to będzie widoczne. – Słowo Boże szuka ludzi, którzy będą nim żyć – tłumaczył abp Kupny i dodał: – Ono uczy nas mądrości, wskazuje, co jest w życiu najważniejsze. Jest mocą zdolną wydobyć nas z wszelkiego lęku i ciemności. Jest mocą zdolność nas przemienić pod warunkiem, że będziemy na Nie otwarci. Hierarcha przywołał przy tym scenę zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, wskazując, że Bóg działa wtedy, kiedy człowiek pozwoli mu wejść do swojej codzienności. – Kiedy słowo Boże będzie stawało się w nas ciałem możemy stawać się czytelnym znakiem, który będzie prowokował do zmiany myślenia i do postawienia pytania: „Dlaczego ty tak żyjesz?” – mówił arcybiskup.

W tym kontekście metropolita wrocławski jako jedną z dróg głoszenia Jezusa współczesnemu światu, wskazał wzajemną życzliwość chrześcijan. - Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do okazywania życzliwości – tłumaczył abp Kupny, dopowiadając, że człowiek tej postawy powinien uczyć się w rodzinie, by następnie rozszerzać krąg osób objętych jego życzliwością. Zaznaczył przy tym, że jeśli życzliwości uczymy się w rodzinie, to w rodzinie powinniśmy uczyć się również postawy ekumenicznej, czyli otwartości na drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania. – Należy przerwać ciągłe przenoszenie na kolejne pokolenia naszych uprzedzeń, stereotypów - mówił abp Kupny, dodając, że jeśli w rodzinach będzie się pielęgnowało nienawiść, złość, lęk przed drugim człowiekiem oraz z pokolenia na pokolenie przekazywało krzywdzące etykiety, wówczas nie pomogą Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan. – Tydzień szybko mija. Gromadzimy się, modlimy, okazujemy życzliwość, ale co potem? – pytał ksiądz arcybiskup i kontynuował: – Jeśli zabraknie ducha życzliwości w mówieniu o sobie i wzajemnym odnoszeniu się do siebie, wtedy zniszczymy piękne dzieło ekumenizmu.

DEON.PL POLECA

Na zakończenie abp Kupny wezwał uczestników modlitwy do pamięci o tym, że Bóg jest Ojcem wszystkich oraz że za każdego człowieka Chrystus oddał swoje życie. – Wszyscy dostąpiliśmy łaski chrztu oraz nosimy w sobie Jego owoc, dlatego nieżyczliwość wobec bliźniego jest nieżyczliwością wobec Boga - podsumował kaznodzieja.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: nieżyczliwość wobec bliźniego jest nieżyczliwością wobec Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.