Abp Kupny: wychowanie i edukacja pozostaje obowiązkiem i misją Kościoła

Abp Kupny: wychowanie i edukacja pozostaje obowiązkiem i misją Kościoła
(fot. youtube.com/Civitas Christiana TV)
KAI / ms

Kościół od początku polskiej historii uczestniczył w tworzeniu szkolnictwa, wychowaniu i edukacji, i także dziś traktuje to jako swój obowiązek i misję – powiedział wczoraj w Warszawie abp Józef Kupny.

W wykładzie inaugurującym III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, który odbył się w Pałacu Prymasowskim, przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych wyraził ubolewanie, z powodu pojawiającego się obecnie postulatu usunięcia religii ze szkół.

Abp Kupny stwierdził, że czasami próbuje się Kościołowi odebrać głos i kwestionować jego obecność w dziedzinie edukacji sugerując, że chce zawłaszczyć jakieś obce sobie terytorium. Tymczasem Kościół w tej sferze był od początku, zakładając szkoły i tworząc programy kształcenia wielu generacji Polaków - wskazał duchowny.

DEON.PL POLECA




Sprawa wychowania dzieci i młodzieży zawsze była dla Kościoła bliska i ważna – mówił abp Kupny ukazując ogromny wkład zakonów i diecezji w rozwój szkolnictwa na polskich ziemiach. – Również dzisiaj pragnie on uczestniczyć w procesie wychowania i edukacji dzieci i młodzieży, wspierając w tej dziedzinie państwo – dodał.

Metropolita wrocławski zaznaczył, że chociaż dziś odpowiedzialność za edukację spoczywa głównie na barkach państwa, to Kościół chce je wspierać, zwłaszcza w dziedzinie wychowania i przekazywania wartości etycznych, społecznych, duchowych i religijnych. Dokonuje się to głównie poprzez szkolną katechezę, która jest wychowaniem dzieci i młodzieży w wierze, i której celem jest wprowadzenie uczniów w pełnię życia chrześcijańskiego.

Hierarcha wyraził ubolewanie, że w obecnej dyskusji o szkolnictwie pojawia się także postulat usunięcia religii ze szkół. Towarzyszy temu proces laicyzacji, który w coraz większym stopniu zagląda do polskiej szkoły, zaś rodzice coraz częściej kontestują obecność katechetów. Podobnie niechętną postawę wobec katechezy przejawiają też nauczyciele innych przedmiotów.

Abp Kupny zauważył, iż zdarza się, że wbrew woli rodziców, próbuje się wprowadzać do szkół zajęcia propagujące ideologię gender. „Katecheza w szkole, zwłaszcza dzisiaj, jest potrzebna. Dzięki niej nadal istnieje realna szansa dotarcia z treściami religijnymi do tej części dzieci i młodzieży, która nie spotyka się z nimi w domu rodzinnym” – podkreślił duchowny.

W środowiskach niechętnych Kościołowi istnieje nieuzasadniony lęk przed szkolna katechezą – stwierdził przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych. „Czy naprawdę należy się bać kształtowania młodego człowieka w oparciu o wartości ewangeliczne, chrześcijańskie?” – pytał duchowny dodając, że Ewangelia nikomu nie zagraża lecz przeciwnie: pozawala nam zobaczyć w każdym człowieku osobę chcianą i umiłowaną przez Boga.

Prelegent przypomniał, że Kościół przez całe wieki polskiej historii wychowywał, kształcił i zakładał szkoły. Zmieniały się metody i programy kształcenia, zasięg oddziaływania, systemy społeczno-polityczne i cele wychowania, ale Kościół cały czas realizował swą misję wychowania i kształcenia dzieci i młodzieży. "Kościół ma więc w tej dziedzinie bogaty dorobek i doświadczenie, którym może i chce służyć naszemu narodowi, ojczyźnie i państwu" - zakończył przewodniczący Rady KEP ds. Społecznych.

Katecheza w szkole, zwłaszcza dzisiaj, jest potrzebna. Dzięki niej nadal istnieje realna szansa dotarcia z treściami religijnymi do tej części dzieci i młodzieży, która nie spotyka się z nimi w domu rodzinnym.

Celem dwudniowego Festiwalu jest propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym i gospodarczym oraz działających w obszarach ekonomii społecznej i edukacji.

Za główny cel Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej organizatorzy stawiają propagowanie nauczania społecznego Kościoła wśród osób aktywnie uczestniczących w życiu samorządowym i gospodarczym oraz działających w obszarach ekonomii społecznej i edukacji, a także integrację środowisk realizujących zasady katolickiej nauki społecznej i wymianę dobrych praktyk w tej dziedzinie.

"Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej to odpowiedź na zapotrzebowanie społeczne, aby nauka społeczna Kościoła była żywo obecna w otaczającym nas świecie" - uważa ks. dr Dariusz Wojtecki, asystent krajowy Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", które jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Wieczorem pierwszego dnia Festiwalu odbyła się uroczysta gala wręczenia wyróżnienia "Bonum et Lucrum" oraz wręczenia Złotej Honorowej Odznaki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” abp. Salvatore Pennacchio, nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce.

W trakcie gali odbył się koncert muzyki neapolitańskiej w wykonaniu Rodziny Kaczmarków.

Drugi dzień Festiwalu rozpocznie się Mszą św. w kościele środowisk twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła na Placu Teatralnym. Mszy będzie przewodniczyć s. dr Dariusz Wojtecki. W godz. 11.00-13.00 odbędą się warsztaty pt. "Młodzi w cyberświecie - katechezy profilaktyczne" (Pałac Prymasowski, Sala Żółta).

III Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej odbędzie się w Pałacu Prymasowskim (Hotel Bellotto) w Warszawie. Organizatorami wydarzenia są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Fundacja Civitas Christiana oraz Obserwatorium Społeczne.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Kupny: wychowanie i edukacja pozostaje obowiązkiem i misją Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.