Abp Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary: kapłani mają przede wszystkim służyć

Abp Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary: kapłani mają przede wszystkim służyć
(fot. YouTube.com)
3 lata temu
KAI / mp

Bycie prefektem Kongregacji Nauki Wiary jest dla mnie przede wszystkim kwestią posłuszeństwa. Papież powierzył mi tę funkcję i nie mogłem powiedzieć "nie".

Z drugiej jednak strony to także odpowiedzialność, pierwszych kilka nocy po nominacji nie spałem zbyt dobrze, ale z tą myślą można się oswoić - tak o swojej posłudze w watykańskiej dykasterii mówi abp Luis Francisco Ladaria Ferrer.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego odpowiedział także na pytanie dotyczące przynależności do tego samego zakonu, co Papież - obaj są jezuitami. Zaznaczył, że podobna formacja, znajomość tych samych ludzi może pomagać, ale tak naprawdę ma to drugorzędne znaczenie. Papież jest zawsze papieżem, niezależnie od tego, czy jest jezuitą, czy nie. Abp Ladaria podzielił się także swoim osobistym spojrzeniem na 5 lat pontyfikatu Papieża Franciszka.
"Dla mnie, kapłana, widzieć Papieża, który jest tak blisko ludzi, tak blisko ludu Bożego, Papieża głównie o duszpasterskim obliczu, jest zaproszeniem do bycia i czucia się również pasterzem. Papież mówił wiele razy, że pasterz powinien mieć na sobie zapach owiec i to bardzo pomaga w byciu blisko ludu Bożego, ponieważ jesteśmy, aby im służyć. Papież mówi: jest piramida, jej bazą są wszyscy ludzie, potem są niektórzy, ale oni mają służyć wielu, a nie odwrotnie. To jest odwrócona piramida!" - stwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary i dodał: "Uważam, że jest to świetna intuicja i jestem przekonany, że może pomóc nam wszystkim, jeżeli tylko weźmiemy ją na poważnie, w tym, by nasza posługa miała przede wszystkim charakter duszpasterski."
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Abp Ladaria, prefekt Kongregacji Nauki Wiary: kapłani mają przede wszystkim służyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.