Abp Martin: Kościół musi się zmienić, jeśli chce przetrwać

(fot. Salt and Light / youtube.com)
KAI / ms

Kościół w Irlandii musi się zmienić, jeśli chce przetrwać - uważa abp Diarmuid Martin. Ten wieloletni watykański dyplomata od 15 lat stoi na czele dublińskiej archidiecezji. Z tej racji odegrał kluczową rolę w kształtowaniu współczesnego katolicyzmu w Irlandii.

Za rok abp Martin skończy 75 lat i zgodnie z wymogami prawa kanonicznego złoży rezygnację z pełnionego urzędu. Z tej okazji, na rozpoczęcie ostatniego roku urzędowania dziennik "The Irish Times" przeprowadził z nim obszerny wywiad o stanie Kościoła w Irlandii.

Abp Martin ocenia go negatywnie i to nie tylko ze względu na skandale nadużyć. Od kilkudziesięciu lat Kościół nie potrafi nawiązać relacji z nowymi pokoleniami. W konsekwencji trzon wiernych stanowią ludzie powyżej 45. roku życia. Zaniedbano też wychowanie elit intelektualnych, które potrafiłyby podjąć dialog z różnymi nurtami irlandzkiej kultury. Kościołowi nie udało się zaradzić kryzysowi powołań. W konsekwencji w całej diecezji dublińskiej jest mniej młodych kapłanów niż młodych ministrów w irlandzkim rządzie - przyznaje stołeczny arcybiskup.

DEON.PL POLECA

Zdecydowane odejście od tradycjonalizmu

Były watykański dyplomata odwołał się do swych międzynarodowych doświadczeń. Przypomniał, że również w innych krajach Kościół napotykał poważne trudności, a jednak potrafił je przezwyciężyć i wejść na drogę rozwoju. Jest to więc możliwe również w Irlandii, ale Kościół musi się zmienić, musi na nowo wymyślić swoją przyszłość.

Stołeczny arcybiskup z całą stanowczością odrzuca jednak model reformy, który proponują irlandzcy tradycjonaliści. Abp Martin nie przebiera w słowach. Porównuje ich wręcz do Władimira Putina i podkreśla, że powrót do tego, co było kiedyś, nie jest rozwiązaniem. Nie przekonuje go również opcja przypisywana Benedyktowi XVI, czyli koncepcja małej reszty, wyraźnie odcinającej się od świata wspólnoty wiernych.

Budowanie mostów

Jego receptą na odrodzenie Kościoła jest budowanie mostów. "Musimy budować społeczeństwo oparte na dialogu, poszanowaniu, zrozumieniu różnic. Musimy zrozumieć różnice i ludzie muszą zrozumieć, że Kościół będzie inny" - mówi abp Martin. Jego zdaniem przesłanie Jezusa powinno inspirować ludzi do refleksji i poszukiwania wartości. A wszystko to powinno się odbywać w kulturze dialogu, a nie wrogości - dodaje arcybiskup Dublina.

Nie ukrywa on również żalu z powodu opozycji, jaką napotkał w irlandzkim Kościele. Jest mu przykro, że jest postrzegany jako ten, kto potrafi tylko krytykować. Zauważa, że Franciszek posuwa się o wiele dalej w krytyce Kościoła. Gdybym ja mówił to, co papież powiedział w Dublinie [podczas Światowego Spotkania Rodzin w 2018 r. - KAI], to by mnie rozszarpali - żali się abp Martin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Martin: Kościół musi się zmienić, jeśli chce przetrwać
Komentarze (2)
TT
Tomasz Traczykiewicz
26 kwietnia 2019, 12:06
Tylko na czym ma polegac owa zmiana? Na politycznej i eklezjalnej poprawnosci? To wlasnie jest zdrada Chrystusa i Ewangelii. Prawdziwa zmiana polega na jakosci, a jakoscia jest uswiecanie sie w Prawdzie, w wiernosci Objawieniu. Poza tym nalezy uciec od falszywej ideologii liczby, masy. Kosciol nie liczba ma stac (duchownych czy swieckich) tylko wiarygodnoscia. 'Nie boj sie trzodko mala' -mowi Pan. Kosciol nigdy nie byl i nie bedzie wiekszoscia, wystarczy mu, ze bedzie zaczynem, ziarnem, miastem na gorze...Zycze Pasterzom aby zadowolili sie czytaniem Ewangelli i wiernym gloszeniem jej oredzia 'calemu swiata', takze zydom i niewierzacym...Pozdrawiam.
RC
Robert C
25 kwietnia 2019, 17:29
"Jego receptą na odrodzenie Kościoła jest budowanie mostów. "Musimy budować społeczeństwo oparte na dialogu, poszanowaniu, zrozumieniu różnic..." No dobrze, tylko po co komu taki Kościół? Po co komu tacy biskupi i kardynałowie? Kościół ma głosić naukę Jezusa Chrystusa, ale wiernie! Tylko i aż tyle. Jeśli nie będzie się skupiał się na tym, tylko zajmujmował się "dialogiem, budowaniem mostów, poszanowaniem i rozumieniem różnic", a już widać w wielu miejscach jakie są tego efekty w praktyce, to nie będzie już Kościołem Jezusa Chrystusa.