Abp Müller o Franciszku i Kurii Rzymskiej

Abp Müller o Franciszku i Kurii Rzymskiej
(fot. sxc.hu)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Przesadna centralizacja administracji nie pomaga Kościołowi; wręcz przeciwnie, ogranicza jego dynamikę misyjną - tak uważa abp Gerhard Ludwig Müller. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podjął szeroko temat kolegialności i najwyższej władzy w Kościele na sympozjum zorganizowanym przez Wydział Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Katolickiego w Walencji. Hierarcha zwrócił uwagę, że życie Kościoła nie powinno być tak dalece skoncentrowane na papieżu i jego kurii, jakby parafie, wspólnoty i diecezje były czymś drugoplanowym.

Przywołując adhortację apostolską Franciszka "Evangelii gaudium" szef watykańskiej dykasterii podkreślił, że wbrew często powierzchownym interpretacjom nie było żadnego wskazania co do zmiany kierunku lub rewolucji w Watykanie. "Papieżowi chodzi zarówno o przezwyciężenie pewnego letargu i poczucia rezygnacji wobec skrajnej sekularyzacji, jak też wyniszczających sporów wewnątrz Kościoła między ideologiami tradycjonalistycznymi i postępowymi" - podkreślił abp Müller.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary uważa, że pojawiające się pewne tendencje separatystyczne i aroganckie zachowania tylko Kościołowi szkodzą. Objawienie zostało bowiem powierzone Kościołowi jednemu i powszechnemu, prowadzonemu przez Papieża i biskupów będących z nim w komunii. "Kościół katolicki jest communio ecclesiarum (wspólnotą Kościołów), a nie federacją Kościołów państwowych czy też ogólnoświatowym przymierzem wspólnot kościelnych zbliżonych wyznaniowo, które szanują, ze względu na ludzką tradycję, Biskupa Rzymu jako honorowego przewodniczącego" - podkreślił abp Müller.

Niemiecki hierarcha zauważył, że braterska jedność biskupów Kościoła powszechnego cum et sub Pietro (z i pod Piotrem) jest oparta na sakramentalności Kościoła, a przez to na prawie Bożym. "Tylko za cenę desakralizacji Kościoła mogłaby toczyć się walka o władzę między siłami centralistycznymi i partykularystycznymi. Na jej końcu pozostałby Kościół zsekularyzowany i upolityczniony, który niewiele by się różnił od jakiejkolwiek organizacji pozarządowej" - stwierdził prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Dodał także, że wezwanie przez papieża do odnowionego spojrzenia na kolegialność biskupów jest czymś przeciwnym, niż relatywizacja posługi Piotrowej, powierzonej mu przez Chrystusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Müller o Franciszku i Kurii Rzymskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.