Abp Nowak modlił się za zmarłych biskupów

KAI / slo

Za zmarłych biskupów częstochowskich modlił się 2 listopada abp Stanisław Nowak. Mszę św. w intencji bp. Teodora Kubiny, bp. Zdzisława Golińskiego, bp. Stanisława Czajki i bp. Stefana Bareły metropolita częstochowski celebrował rano w krypcie Archikatedry pw. Świętej Rodziny.

Mszę św. z abp. Nowakiem koncelebrowali m.in. ks. inf. Marian Mikołajczyk, kanclerz Kurii Metropolitalnej, ks. prał. Stanisław Gębka proboszcz parafii archikatedralnej i ks. prał. Andrzej Przybylski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. W Mszy św. uczestniczyli m.in. członkowie rodziny bp. Stefana Bareły, trzeciego biskupa ordynariusza częstochowskiego.

Abp Nowak podkreślił, że "liturgia Dnia Zadusznego jest dla Kościoła pielgrzymującego". Wskazał na postać Hioba, który "w sytuacji cierpienia wyznaje, że Boga zobaczył".

Metropolita częstochowski odniósł się również do tajemnicy Zmartwychwstania. - Każdy z nas musi sobie powiedzieć: owszem umrę, ale zmartwychwstanę, bo On zmartwychwstał - mówił abp Nowak.

DEON.PL POLECA

Również 2 listopada metropolita częstochowski poprowadził modlitwę w krypcie kościoła rektorskiego pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu "Kule". Abp Nowak modlił za zmarłych biskupów pomocniczych, a także za zmarłych księży z kapituły częstochowskiej.

Na zakończenie Dnia Zadusznego abp Nowak będzie przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny za zmarłych diecezjan.

Bp Teodor Kubina był pierwszym biskupem częstochowskim po powołaniu diecezji w 1925 r. W swoim nauczaniu, zgodnie z biskupim zawołaniem "Misereor super turbam" ("Żal mi ludu") wiele miejsca poświęcał sprawom społecznym, szczególnie działalności Akcji Katolickiej. Był w 1926 r. założycielem tygodnika "Niedziela". Zmarł 13 lutego 1951 r.

Bp Zdzisław Goliński był ordynariuszem częstochowskim w latach 1951-63. W swoim zawołaniu biskupim umieścił krzyż i słowa: "Crux victoria". Na prośbę bp. Golińskiego Stolica Apostolska ustanowiła Kapitułę Katedralną. Pod jego przewodnictwem odbył się w dniach 28 i 29 września 1954 r. I Synod Diecezji Częstochowskiej.

Bp Stanisław Czajka mianowany został biskupem pomocniczym diecezji częstochowskiej w 1944 r. W herbie biskupim miał wizerunek krzyża z ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie na tle palącego się Wielunia i zbombardowanej w dniu l września 1939 r. kolegiaty w Wieluniu oraz hasło "Mihi vivere Christus" (Dla mnie żyć to Chrystus). Zmarł w dniu 4 lipca 1965 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Nowak modlił się za zmarłych biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.