Abp. Ozorowski: musimy dobrze zagospodarować naszą wolność

Abp. Ozorowski: musimy dobrze zagospodarować naszą wolność
(fot. TELEWIZJA KORYCIN / youtube.com)
KAI / jp

O potrzebie troski o własne granice i zmagania się o to, co Polaków jednoczy oraz unikania tego, co dzieli mówił abp Edward Ozorowski podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny z okazji Święta Niepodległości.

Po Eucharystii w białostockiej archikatedrze główne uroczystości patriotyczne odbyły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. W Białymstoku odprawione zostało również nabożeństwo za Ojczyznę w prawosławnej katedrze św. Mikołaja. Za pomyślność Ojczyzny modlili się podlascy Tatarzy.

- Odzyskanie niepodległości nie było łatwe, ale jej zachowanie również nie jest łatwe. Wydaje się, że dawni zaborcy nie pogodzili się z tym faktem do dzisiaj, ale i my żyjemy tak, jakbyśmy nadal byli pod obcymi zaborami - mówił metropolita białostocki.

Hierarcha zwrócił uwagę na konieczność dobrego precyzowania słów, takich jak "wolność", "demokracja", "Ojczyzna", "patriotyzm", ale także "małżeństwo", "ojciec", "matka".

- Chodzi też o zachowanie fundamentu, na którym Polska przez tysiąclecia budowała. Tym fundamentem jest Boże prawo i Ewangelia Chrystusowa. Tak było na początku, kiedy Polska przyjęła chrzest i ufam, że tak jest i dziś, gdy zbieramy się na modlitwie za Ojczyznę - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Abp Ozorowski wyraził nadzieję, że podejmowane przez Polaków wysiłki nie pójdą na marne i że tęsknota za wolną Ojczyzną, od pokoleń wypisana w ich serca, zamieni się w konkretne działanie.

W homilii ks. dr Tadeusz Kasabuła zachęcał do modlitwy o przemianę polskich serc, " o usunięcie z polskiego życia publicznego, narodowego i wspólnotowego tego wszystkiego, co blask tego świątecznego dnia - Święta Niepodległości - przyćmiewa i pomniejsza".

Kaznodzieja zauważył, że dzień 11 listopada przez lata było świętem pozornie utraconym, wykreślonym z kalendarza polskich rocznic.

- Tamtego dnia, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową uwolnionemu z magdeburskiego więzienia i przybyłemu do Warszawy Józefowi Piłsudskiemu - twórcy zbrojnego czynu legionowego podjętego w imię Niepodległej - przypominał.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli liczni kapłani, kapelani służb mundurowych, profesorowie i alumni białostockiego seminarium, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, służby mundurowe, harcerze i młodzież szkolna wraz z pocztami sztandarowymi oraz liczni mieszkańcy Białegostoku.

Przed południem odprawione zostało nabożeństwo za Ojczyznę w prawosławnej katedrze św. Mikołaja. W południe za pomyślność Ojczyzny modlono się w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku. Po modlitwie polscy Tatarzy wspominali działacza niepodległościowego i legionistę Aleksandra Mirzę Sulkiewicza, który był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego.

W godzinach popołudniowych w Zespole Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku przy ul. Kościelnej 3 odbyła się kolejna edycja Zawodów Sportowych dla Dzieci Niepełnosprawnych. W programie przewidziano rywalizację sportową w grupach i indywidualnie. Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne. Zawody zakończył poczęstunek, ogłoszenie wyników końcowych oraz wręczenie medali i nagród.

W przeddzień święta 11 listopada mieszkańcy Białegostoku upamiętnili odzyskanie uczestnicząc w VI Białostockim Marszu Niepodległości. Wyruszył on o godz. 17. sprzed pomnika Marszałka Piłsudskiego na Rynku Kościuszki. Uczestnicy przeszli pod kościół św. Rocha, stamtąd na Plac Uniwersytecki. Marsz zakończy się na Cmentarzu Wojskowym. Udział w marszu wzięły także grupy rekonstrukcyjne. Zakończyło go wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp. Ozorowski: musimy dobrze zagospodarować naszą wolność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.