Bp Suski: wolność jest jak suknia, bez której nie można się podobać
- Wolność jest jak świeże powietrze, którym lepiej się oddycha. Jest jak suknia, bez której Polak nie może się podobać innym - mówił bp Andrzej Suski podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
W Narodowe Święto Niepodległości kilka tysięcy mieszkańców Torunia z parlamentarzystami, władzami samorządowymi i przedstawicielami Wojska Polskiego uczestniczyło we Mszy św., marszu ulicami miasta oraz uroczystościach patriotycznych przy pomniku Marszałka Piłsudskiego.
Uroczystości w Toruniu rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Cmentarzu Komunalnym nr 1 pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918-1921, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Hallera. Po złożeniu kwiatów wszyscy zgromadzili się w kościele garnizonowym św. Katarzyny Aleksandryjskiej na Mszy św. pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.
We Mszy św. koncelebrowanej przez kilkunastu kapłanów uczestniczył także ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia z parafii prawosławnej w Toruniu.
W homilii bp Suski przypomniał, że ojczyzna to miejsce, które daje poczucia bezpieczeństwa. Podkreślił, że wielokrotnie próbowano Polskę zniszczyć, odbierano jej prawo do istnienia, jednak ona zawsze podnosiła się zwycięsko.
- Skąd naród miał tyle siły? Ponieważ odebrano mu tylko wolność zewnętrzną, ale zaborcy nie zdołali mu odebrać wolności wewnętrznej. Ta wolność ducha, której nikt nie zdołał zniszczyć była źródłem siły, która pomogła odzyskać niepodległość. Wielu naszych rodaków oddało życie na ołtarzu Ojczyzny. Jesteśmy winni im pielęgnowanie pamięci o nich.
- Mamy być stróżami pamięci narodowej - wołał bp Suski.
Podkreślił, że wolność była i jest zaszczepiona w sercu człowieka, ponieważ bez niej ma prawdziwego szczęścia.
- Wolność jest jak świeże powietrze, którym lepiej się oddycha. Jest jak suknia, bez której Polak nie może się podobać innym - mówił bp Suski. Wskazał także, że wolność wiąże się z miłością.
- Tam gdzie brakuje miłości pojawia się wyzysk, przemoc i zniewolenie - mówił. Trzeba zatem pielęgnować miłość, do której wzywa nas Chrystus, by nie utracić wolności.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry wojskowej przeszli ulicami miasta pod pomnik Marszałka Piłsudskiego, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna połączona ze złożeniem wiązanek kwiatów. Na Rynku Staromiejskim członkowie Korporacji Akademickiej Kujawja zorganizowali wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Mieszkańcy mogli oglądać wystawę pt. "11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości" oraz obejrzeć popisy w wykonaniu Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego i pokaz sprzętu wojskowego przygotowany przez CSAiU.
Skomentuj artykuł