Abp Paglia w Rwandzie: Afryka potrzebuje opieki paliatywnej
Niewiedza jest główną przeszkodą w rozwijaniu opieki paliatywnej w Afryce i nie tylko tam – powiedział abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. 20 września przemawiał on na otwarciu obrad ostatniego dnia VI Konferencji Afrykańskiej nt. Opieki Paliatywnej w stolicy Rwandy – Kigali.
Abp Paglia, ktory kieruje Akademią "Pro Vita" zuważył, że "sprawą kluczową jest praca z rządami dla zdobycia środków finansowych, aby opieka paliatywna była dostępna dla wszystkich". Są bowiem takie kraje, jak Liberia, Czad, Burundi czy Sudan Południowy, w których ona już nie istnieje.
I właśnie wprowadzanie jej tam, gdzie jeszcze jej nie ma i rozszerzanie jej wszędzie tam, gdzie już jest, "stanowi okazję do podkreślania nieocenionej wartości każdego bytu ludzkiego, przeciwstawiając się kulturze «odrzucenia», która szerzy się wszędzie" – podkreślił abp Paglia. "Powinniśmy troszczyć się o każdą istotę ludzką, przeciwstawiając się tendencjom do wprowadzania eutanazji i wspomaganego samobójstwa, gdyż opieka paliatywna jest znakiem prawdziwego postępu ludzkiego i społecznego" - stwierdził abp Paglia.
Gość z Watykanu przedstawił ponadto "Białą księgę upowszechniania opieki paliatywnej na świecie". Uczestnicy spotkania w Kigali otrzymali anglojęzyczną wersję tego opracowania. "Sądzę, że dla nas wszystkich pełna pasji uwaga skierowana na chorych będzie punktem wyjścia nowego człowieczeństwa" – zakończył swą wypowiedź abp Paglia.
Podczas swego pobytu w Rwandzie odwiedził on m.in. Pomnik-Memoriał Ofiar Ludobójstwa z roku 1994 oraz pierwszy ośrodek opieki paliatywnej w tym kraju i hospicjum im. Jana Pawła II w mieście Kabuga koło stolicy.
Skomentuj artykuł