Instytut Jana Pawła II wprowadza nowe statuty w atmosferze skandalu

Instytut Jana Pawła II wprowadza nowe statuty w atmosferze skandalu
Abp Vincenzo Paglia (fot. Fotos Presidencia El Salvador [CC0], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Biuro Prasowe Papieskiego Instytutu Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie skrytykowało "fałszywe informacje" rozpowszechniane na temat tej placówki w związku z wprowadzeniem w życie nowych jej statutów.

Podkreślono, że nowy program studiów tej placówki został zatwierdzony przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej.

Zmiany takie jak usunięcie kursu teologii moralnej fundamentalnej z cyklu licencjackiego i doktoranckiego wynikają z pragnienia nie powielania przedmiotów nauczanych w cyklu studiów zasadniczych a także konieczności racjonalizacji programu, pragnąc osiągnąć niezbędne oszczędności.

Wyjaśniono, że nowe statuty dokładnie regulują role różnych władz akademickich, począwszy od Wielkiego Kanclerza (abp. Vincenzo Paglii), którym powierzono precyzyjne obowiązki, zgodnie z konstytucją apostolską Veritatis gaudium. Zarzucano fałsz osobom rozpowszechniającym informacje o centralizacji władzy w rękach wielkiego kanclerza. Zaznaczono, że nowych profesorów stałych będzie musiało odbyć się w ramach konkursu publicznego.

Abp Paglia: starajmy się przekazywać przesłanie biblijne, a nie mówić jedynie, że małżeństwo jest nierozerwalne >>

DEON.PL POLECA

Podkreślono, że dzięki współpracy z Uniwersytetem Laterańskim, liczba kursów uzupełniających i seminariów została zmniejszona, co spowodowało nieodnowienie współpracy w tym roku współpracy z niektórymi wykładowcami.

Jak dowiaduje się KAI w gronie osób, z którymi obecne władze Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II zakończyły współpracę jest czterech Polaków: prof. Stanisław Grygiel, o. prof. Jarosław Kupczak OP, ks. dr Przemysław Kwiatkowski oraz ks. dr Jarosław Merecki, salwatorianin.

Abp Paglia o zapobieganiu aborcji: nie wystarczy prawo, potrzebna jest solidarność >>

Emerytowany arcybiskup Mediolanu i były rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, kardynał Angelo Scola, określił zachodzące obecnie zmiany jako "storpedowanie" Instytutu Jana Pawła II poprzez czystkę w gronie wykładowców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Instytut Jana Pawła II wprowadza nowe statuty w atmosferze skandalu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.