Abp Paul Gallagher: należy uszanować decyzję brytyjskiego społeczeństwa w sprawie Brexitu

Abp Paul Gallagher: należy uszanować decyzję brytyjskiego społeczeństwa w sprawie Brexitu
(fot. simone savoldi / unsplash)
KAI / pk

Decyzję brytyjskiego społeczeństwa w sprawie Brexitu należy uszanować. Trzeba się też modlić, aby wszystko to służyło dobru zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Europejczyków - powiedział szef papieskiej dyplomacji.

Abp Paul Gallagher, który sam jest Anglikiem, wziął udział w trwającym w Rimini Mityngu Przyjaźni Między Narodami.

Hierarcha mówił m.in. o napięciu między integracją europejską i suwerennością. Podkreślił, że integracja jest wartością sama w sobie. Również idea suwerenności sama w sobie jest dobra, w sensie prawnym i konstytucyjnym, jako samostanowienie i wolność ludów i narodów. Kościół popiera patriotyzm, miłość do własnej ojczyzny i kultury. Problemem jest natomiast nadmierne podkreślanie suwerenności, które prowadzi do zamknięcia na innych.

Zdaniem abp. Gallaghera Europa potrzebuje dziś przede wszystkim uczciwego dialogu. "Można zrozumieć trudności i frustracje wielu Europejczyków, trzeba jednak powrócić do pracy nad projektem europejskim, by go umocnić i oczyścić z tego, co nie jest konstruktywne. Dialog jest najlepszym sposobem na to, by nie żywić ekstremizmów, zarówno nacjonalizmu jak i europeizmu" - dodał szef papieskiej dyplomacji.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim abp Gallagher przyznał, że integracja europejska ma dziś silniejsze poparcie w tak zwanych elitach politycznych niż u zwykłych obywateli.

"Myślę, że rzeczywiście tak się to powszechnie postrzega. Podczas ostatnich wyborów było wiele krytyki pod adresem instytucji europejskiej, niekiedy uzasadnionej, kiedy indziej nie. Jest jednak prawdą, że w przyszłości instytucje europejskie muszą się zbliżyć do narodów, więcej muszą słuchać. Instytucje europejskie muszą się zreformować, aby bardziej docenić wkład narodów. Jeśli zostanie utrzymany aktualny wielki dystans, sytuacja, w której Europa wydaje się nie słuchać i nie zajmuje się problemami, trudnościami i wyzwaniami współczesnego Europejczyka, to utrzyma się również pewna niechęć względem instytucji europejskich" - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Gallagher.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Paul Gallagher: należy uszanować decyzję brytyjskiego społeczeństwa w sprawie Brexitu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.