Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje nowych dróg dialogu

Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje nowych dróg dialogu
(fot. shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / sz

Dla pokojowej przyszłości Ziemi Świętej i całego regionu Bliskiego Wschodu trzeba wypracować nowe drogi dialogu. Przeniesienie ambasady USA z Tel Avivu do Jerozolimy zresetowało wszelkie relacje między Izraelczykami a Palestyńczykami - wskazał abp Pierbattista Pizzaballa, administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy. Podkreśla, że optymalne rozwiązanie "dwa narody, dwa państwa" coraz bardziej się oddala.

 

Wcześniejszy model negocjacji przestał istnieć. Wskazana przez porozumienia z Oslo droga totalnie się wyczerpała przy bierności i zupełnym milczeniu wspólnoty międzynarodowej. Stąd pilnie trzeba znaleźć nowe kanały dialogu. Przypomina o tym abp Pizzaballa wskazując jednocześnie na ogromne różnice społeczno-polityczne między Izraelczykami a Palestyńczykami.

Franciszkanin posługujący od ponad 30 lat w Ziemi Świętej zauważa, że dopóki nie uda się zaprowadzić bezpiecznej i pokojowej sytuacji w tym regionie dopóty ojczyzna Jezusa nie będzie się rozwijała, a jej mieszkańcy będą nieustannie cierpieć.

Abp Pizzaballa wskazuje zarazem na złożoność sytuacji przypominając, jak bardzo przeniesienie amerykańskiej ambasady zaogniło sytuację w Strefie Gazy, i tak już będącej w dramatycznym położeniu. Administrator Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy zauważa, że choć w gestii Kościoła nie jest znajdowanie rozwiązań politycznych, to musi znaleźć nowy język promowania pokoju.

Abp Pizzaballa wyraża nadzieję, że ważnym krokiem ku rozwiązaniu sytuacji w Ziemi Świętej stanie się ekumeniczny dzień modlitwy i refleksji, na który papież Franciszek zaprosił do Bari wszystkich patriarchów Bliskiego Wschodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Pizzaballa: Ziemia Święta potrzebuje nowych dróg dialogu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.