Abp Polak do księży: Trwać to znaczy miłować, miłować to znaczy trwać

Abp Polak do księży: Trwać to znaczy miłować, miłować to znaczy trwać
Abp Wojciech Polak (fot. episkopat.pl / flickr.com)
KAI / tk

Abp Wojciech Polak wziął udział w modlitwie, podczas której kilkunastu księży dziękowało za dar 25-lecia kapłaństwa. Prymas Polski przypomniał im słowa, jakie podczas święceń w 1999 roku usłyszeli od abpa Henryka Muszyńskiego.

- Trwanie i miłość są zamienne: trwać to znaczy miłować, miłować to znaczy trwać - powtórzył za arcybiskupem seniorem prymas Polski przypominając, że i apostołowie trwali na modlitwie w Wieczerniku. Trwali we wspólnocie po ludzku bardzo kruchej, wśród uczniów, z których jeden się zaparł, wielu uciekło, a każdy się bał. Trwali wraz z Maryją, Matką Nadziei, która była tam po prostu, w najzwyklejszy sposób - jak mówi papież Franciszek - w tym pierwszym Kościele ogarniętym światłem zmartwychwstania, ale i wstrząsami pierwszy kroków, jakie musiał podejmować w świecie. - To Ona podtrzymywała ich wiarę i Ona uczyła ich wytrwałości w wierze - podkreślił abp Polak nawiązując do obchodzonego 20 maja Święta Matki Kościoła.

Metropolita gnieźnieński przypomniał również o istocie i wadze sakramentu święceń kapłańskich powtarzając za papieżem Franciszkiem, że jest to „czysta łaska, czysta darmowość, nieoczekiwany dar”, na który odpowiedzią musi być kapłańskie życie i posługiwanie, realizowane nie według własnej koncepcji czy oczekiwań, ale zawsze z Panem, który trzyma ster, który prowadzi i podtrzymuje.

- Nie jest ono i nie może być nigdy sposobem na promowanie siebie, szukanie aprobaty czy kariery. Nie może i nie powinno być rozpamiętywaniem i zatrzymywaniem się w chwilach rozczarowania, przykrości czy smutków. Nie może być też odreagowaniem, ucieczką w chciwość, zachłanność czy niepohamowane zaspokajanie własnego ego - wskazał abp Polak powtarzając raz jeszcze słowa, jakie przed ćwierćwieczem dzisiejsi jubilaci, a wówczas neoprezbiterzy usłyszeli od szafarza święceń abp. Henryka Muszyńskiego, że „kapłaństwo, niezmiernie piękne i bogate, będzie też trudne i wymagające”.

DEON.PL POLECA

- Dziś, po dwudziestu pięciu latach od tej chwili, pewnie każdy z was mógłby to w jakiś sposób potwierdzić - przyznał Prymas i dopowiedział, że ostrzegając w dniu święceń przed rutyną, wyniosłością, pychą czy interesownością abp Muszyński podpowiadał jednocześnie, że trzeba w kapłańskim życiu i posługiwaniu wciąż podejmować wezwanie do odrodzenia, odnowy, do nawrócenia i wewnętrznej przemiany.

- Wiązać się to musi z postawą stałego trwania i odradzania się we wspólnocie z Panem, aby Nim żyć i dzielić się z innymi. Ciągle więc jesteśmy zapraszani – mówił wam wtedy jeszcze ksiądz arcybiskup – aby wpatrywać się w tajemnicę naszego powołania i na nowo pozwalać się prowadzić ojcowskiej dłoni, tej dłoni, która kiedyś nas pochwyciła i skierowała na drogi kapłańskiego życie. Niech więc wasz dzisiejszy powrót do wieczernika waszych święceń pozwoli wam jeszcze raz mocno uchwycić ojcowską dłoń Boga i mocno się jej trzymać - życzył na koniec abp Wojciech Polak.

Jubileusz 25-lecia święceń kapłańskich świętowało kilkunastu kapłanów wyświęconych w 1999 roku, posługujących obecnie w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej, która powstała w 2004 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Polak do księży: Trwać to znaczy miłować, miłować to znaczy trwać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.