Abp Polak: nie wolno Bogiem manipulować, nie wolno Go zawłaszczać

Abp Polak: nie wolno Bogiem manipulować, nie wolno Go zawłaszczać
Abp Wojciech Polak (fot. episkopat.pl)
3 tygodnie temu
KAI/mk

- Bóg nie jest Bogiem niektórych, ale wszystkich. On nie jest wyłączną własnością kogokolwiek. Nie wolno Go dla takich czy innych interesów i własnych potrzeb zawłaszczać. Nie wolno Bogiem manipulować - mówił w niedzielę w Chodzieży abp Wojciech Polak.

Nawiązując w homilii do dzisiejszej Ewangelii, metropolita gnieźnieński przestrzegał przed niebezpieczeństwem skupiania się na sobie i zamykania w kręgu własnych spraw, jak to zrobili uczniowie zabraniając czynić cuda w imię Jezusa człowiekowi, który „nie chodził z nimi”. Trzeba - mówił za papieżem Prymas - uwolnić się od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje, Bóg bowiem „nie jest Bogiem niektórych, ale wszystkich”.

- On nie jest żadną wyłączną własnością kogokolwiek - zaznaczył abp Polak.

- Nie wolno Go dla takich czy innych interesów i potrzeb zawłaszczać. Nie wolno Go dla własnych celów używać. Nie wolno Bogiem manipulować - kontynuował prymas, dodając, że przykładem takiego manipulowania Bogiem jest również i ta sytuacja, w której stajemy się - jak ostrzega nas dziś z całą mocą Jezus - powodem grzechu dla innych.

Metropolita gnieźnieński przyznał również, że jeśli dziś mówi się, że wiara należy do przeszłości, to także przez mało przekonujące świadectwo wierzących. „Ponieważ Boga widzi się w twarzach i gestach mężczyzn i kobiet przemienionych Jego obecnością” - powtórzył za papieżem Franciszkiem abp Polak.

- Jeśli chrześcijanie zamiast promieniować zarażającą radością Ewangelii, proponują wciąż na nowo jakieś zużyte schematy, to ludzie nie widzą Dobrego Pasterza - stwierdził dodając raz jeszcze za papieżem, że Chrystus „nie żąda od nas udowadniania, ale ukazywania Boga, tak jak czynili to święci: nie słowem, lecz życiem. Żąda modlitwy i ubóstwa, żąda kreatywności i bezinteresowności”.

Prymas odniósł się także na początku liturgii do obchodzonego 26 września 107. Dnia Migranta i Uchodźcy podkreślając, że wszyscy złączeni jesteśmy więzami człowieczeństwa i wzajemnie za siebie odpowiedzialni, zwłaszcza za tych, którzy wypędzeni przez wojnę, nienawiść, zmiany klimatyczne czy głód, szukają miejsca do przeżycia. Dlatego - jak dodał - nie może być nam obojętny także los tych, którzy cierpią za naszą wschodnią granicą.

- Musimy zrozumieć, że są to nasze sprawy - mówił abp Polak. - Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem.

- To, że są oni wciąż tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach. Nam nie wolno o nich zapomnieć! Nie wolno przyzwyczaić się do tej sytuacji! Nie wolno mówić sobie, że nas to nie dotyczy! - stwierdził prymas Polski.

Sprawowana w kościele pw. św. Floriana msza św. była okazją do podziękowania za 100-lecie obecności i służby w Chodzieży sióstr serafitek. Oddając życie chorym i bezbronnym, prowadząc działalność wychowawczą, pracując w szpitalu, opiekując się starcami, siostry przywracały - jak podkreślił prymas - nadzieję i odwagę do życia, ukazując jednocześnie miłość Boga, która nikogo nie opuszcza.

- Wiemy bowiem, jak cienka jest ta granica, poza którą przeżywający długotrwałe trudności, staje się wystawiony na pokusę zwątpienia czy nawet rozpaczy. Dostrzec ją możemy w oczach ludzi cierpiących i skrzywdzonych przez innych, w sercach przygnębionych powtarzającą się i ciągnącą się niekiedy latami niesprawiedliwością - wskazał abp Polak dodając, że właśnie wtedy potrzeba tych, którzy „odważnie staną przy bliźnim i pomogą mu przetrwać z nadzieją dni nieszczęścia i biedy”.

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Polak: nie wolno Bogiem manipulować, nie wolno Go zawłaszczać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.