Abp Ryś: biskupi nie są w stanie sami wyprowadzić Kościoła z kryzysu

Abp Ryś: biskupi nie są w stanie sami wyprowadzić Kościoła z kryzysu
fot. ks. Paweł Kłys

"Ktoś może ma takie oczekiwania. Nie można mieć głupszych" - powiedział metropolita łódzki w porannej homilii.

W czasie porannej eucharystii abp Ryś rozważał temat związany z apostołami i prorokami w Piśmie Świętym. Jego zdaniem ich nauczanie trzeba zawsze przedstawiać w kontekście nauczania Jezusa, który jest "kamieniem węgielnym" Kościoła. Jakakolwiek budowa bez uwzględnienia tego kamienia jest zdaniem biskupa skazana na porażkę.

Może niektórym się wydaje, że biskupi są tymi, którzy wyprowadzą nasz Kościół z kryzysu. Ktoś może ma takie oczekiwania. Nie można mieć głupszych.

Nawiązując do czytania z Ewangelii arcybiskup zdradził, że wkrótce wyrusza na spotkanie plenarne episkopatu. Zauważył, że jeśli ktokolwiek ma oczekiwania, że tylko biskupi są w stanie rozwiązać kryzys w polskim Kościele, to jest w dużym błędzie. "Nie można mieć głupszych oczekiwań" - skomentował tę tezę łódzki metropolita. 

"Może niektórym się wydaje, że biskupi są tymi, którzy wyprowadzą nasz Kościół z kryzysu. Ktoś może ma takie oczekiwania. Nie można mieć głupszych. Ani nie są w stanie, ani nie powinni robić tego sami. Nie odbudowuje się domu rozwalając fundament. Fundamentem są apostołowie i prorocy. Nie można uciekać od proroków, tak samo jak nie można myśleć, że ten Kościół odbuduje się bez biskupów, bez apostołów. Taka sama głupota. Głupota, która jest antyewangeliczna, antychrystusowa. Jezus daje fundament temu Kościołowi w apostołach i prorokach" - powiedział abp Ryś. 

Poniżej całość homilii arcybiskupa. 

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła, arcybiskup metropolita łódzki od 2017 r.. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

„Chrystus nas pociąga nie dlatego, że został ukrzyżowany, tylko dlatego, że wchodząc w krzyż, przeszedł przez niego z miłością. Tylko to jest ważne”.

Modlitwa, post, jałmużna – trzy filary chrześcijaństwa – to nie tylko pobożne...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: biskupi nie są w stanie sami wyprowadzić Kościoła z kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.