Abp Ryś do księży: ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon?

Abp Ryś do księży: ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon?
Abp. Ryś. Fot. Flickr / Episkopat News
KAI/mł

- Czasami wiatr wróci cię do miejsca, z którego chciałeś odejść. Trzeba się w tym odnaleźć i zapytać: co takiego jeszcze jest tu do zrobienia, czego za pierwszym razem nie zrobiłem. Otworzyć się na inne potrzeby ludzi, z którymi się już chciałem jakoś rozstać - mówił abp Ryś do księży zgromadzonych na kapłańskich rekolekcjach.

W Archidiecezjalnym Ośrodku Rekolekcyjno-Konferencyjnym Porszewicach k. Łodzi trwa trzydniowe spotkanie formacyjne kapłanów wyświęconych w latach 2011-2020. To drugie tego typu spotkanie w tym roku formacyjnym, wpisujące się stałą formację kapłanów w archidiecezji łódzkiej.

"Co takiego jest tu jeszcze do zrobienia?"

Podczas trzydniowego spotkania duchowni uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył metropolita łódzki.

- Czasami wiatr wróci cię do miejsca, z którego chciałeś odejść. To nie są łatwe momenty -  nauczał młodych kapłanów abp Ryś. - Jezus miał jakiś powód, że przynaglił uczniów, żeby natychmiast wsiedli do łodzi i płynęli na drugą stronę do Betsaidy. Wracają w to samo miejsce i jakoś muszą się w tym odnaleźć i zapytać: co takiego jeszcze jest tu do zrobienia, czego za pierwszym razem nie zrobiłem. Otworzyć się na inne potrzeby ludzi, z którymi się już chciałem jakoś rozstać. Czasem jest to osobista przeprawa wewnętrzna – wysiłek! To mnie kosztuje – zauważył metropolita łódzki.

DEON.PL POLECA

Dlaczego chorzy potrzebują księdza?

- Ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon – zwłaszcza nie w porę, kiedy jesteście umęczeni, kiedy sami jesteście po trudnych przejściach, a naraz jest potrzeba, bo jest ktoś chory? To, co w tej Ewangelii jest podkreślone, to jest to, że ludzie idący za Jezusem liczą na Jego relacje z Bogiem, i że one mogą pomóc w ich chorobie.

Arcybiskup zachęcał młodych kapłanów, by zastanawiali się, jaka jest jakość ich spotkań z chorymi. 

- Czy rzeczywiście ci chorzy ludzie dotykając się was mają perspektywę zbawienia? Bez tego nie ma chrześcijaństwa, i nie ma posługi kapłańskiej – zakończył abp Ryś.

Tematem trwającego zjazdu młodych księży są zagadnienia dotyczące odkrywania swojego człowieczeństwa i rozwoju na płaszczyźnie ludzkiej. Wśród wykładowców zjazdu jest s. Anna Maria Pudełko – apostolinka, ks. dr Tomasz Liszewski – psycholog i psychoterapeuta, o. Ernest Zielonka OCD – przewodniczący wydziału ds. Instytutów życia konsekrowanego i apostolskiego łódzkiej kurii oraz o. Maciej Plewka CSsR – proboszcz parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Łodzi.

KAI / mł

 

Zobacz także: Abp Ryś: dlaczego każdy katolik potrzebuje Eucharystii?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

„Chrystus nas pociąga nie dlatego, że został ukrzyżowany, tylko dlatego, że wchodząc w krzyż, przeszedł przez niego z miłością. Tylko to jest ważne”.

Modlitwa, post, jałmużna – trzy filary chrześcijaństwa – to nie tylko pobożne...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś do księży: ile macie serca dla chorych? Jak reagujecie na dzwonek do drzwi, na telefon?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.