Abp Ryś: Jezus widzi najpierw człowieka, a dopiero potem jego grzech

Abp Ryś: Jezus widzi najpierw człowieka, a dopiero potem jego grzech
(fot. Bartkiewicz / Episkopat.pl)
KAI / pk

Kiedy my przychodzimy do Jezusa ze swoimi grzechami, to On najpierw widzi każdego i każdą z nas, jako tych, których stworzył, jako tych, których zna, dopiero potem widzi nasze grzechy - tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

Nabożeństwem pokutnym w łódzkiej katedrze rozpoczęła się czwarta edycja papieskiej akcji "24 godziny dla Pana".

W katedrze nabożeństwu poprzedzającemu dobową adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z możliwością skorzystania z sakramentu pokuty przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Hierarcha odwołując się do słów papieża Franciszka, który komentował Ewangelię o kobiecie pochwyconej na cudzołóstwie zauważył, że Jezus widzi grzesznika przed grzechem. Jezus widzi najpierw osobę, a potem widzi Jej grzechy. "Dokładnie odwrotnie niż ci, którzy przyprowadzili kobietę do świątyni. Oni widzieli tylko jej grzechy, a jej samej w ogóle. W ogóle jej nie widzieli jako osoby. Nie widzieli jej jako kogoś, kto ma swoje życie, swoje emocje, kto ma w sobie strach i przerażenie. To wszystko mieli w nosie. Oni widzieli jej grzech, który był im potrzebny, żeby pochwycić Jezusa" - zauważył kaznodzieja.

"My potrafimy mówić o grzechach naszych bliskich, naszych bliźnich. Mówimy o grzechach ludzi, których znamy lepiej lub gorzej, ale w taki sposób, jakby nam kompletnie na nich zupełnie nie zależało. Jezus tak nie potrafi" - mówił arcybiskup łódzki.

"Wszyscy ludzie widzą w tej kobiecie grzech, a Jezus widzi tę kobietę. Widzi kim jest i okazuje jej niesłychany szacunek. To jest to, co się może wydarzyć i co się wydarza w konfesjonale. Jeśli się nie wydarza to w konfesjonale, to biada nam, którzy spowiadamy" - podkreślił arcybiskup.

Kończąc homilię hierarcha zaznaczył, że to jest właśnie dobra nowina o Bogu, którego znamy, który nam się objawia w ewangelii w słowie i w działaniu. To jest Bóg, który nas potrafi uszanować w naszej grzeszności, który jest przyjacielem celników i grzeszników.

"Módlmy się za cały Kościół, aby doświadczał tej ewangelii w czasie tej wyjątkowej doby. Dajmy się poprowadzić Piotrowi, którym jest Franciszek. Dajmy się poprowadzić papieżowi, także po to, abyśmy innych potrafili przyprowadzać, otwierać Im oczy na to, kim jest Bóg, w jaki sposób Bóg nas widzi, w jaki sposób nas szanuje, w Jaki sposób nas kocha" - apelował metropolita.

Papieska akcja "24 godziny dla Pana" zakończy się Mszą świętą w sobotni wieczór, w czasie której będzie już użyty formularz mszalny z IV Niedzieli Wielkiego Postu tzw. Niedzieli Laetare.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: Jezus widzi najpierw człowieka, a dopiero potem jego grzech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.