Abp Ryś: los wiary w dużej mierze zależy od tego, jakie są te nasze seminaria

Abp Ryś: los wiary w dużej mierze zależy od tego, jakie są te nasze seminaria
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com
KAI / tk

Abp Grzegorz Ryś na 100-lecie łódzkiego Wyższego Seminarium Duchownego powiedział, że „los wiary w naszym świecie w dużej mierze zależy od tego, jakie są nasze seminaria, jaka w nich dokonuje się formacja”.

W homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę zebranych na pytanie Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę, gdy przyjdzie? - Jaki będzie los wiary w naszym świecie w dużej mierze zależy od tego, jakie są te nasze seminaria, jaka w nich dokonuje się formacja, jacy wychodzą z nich ludzie, jacy są ci którzy ich formują i do czego ich formują. Dziś pada pytanie o los wiary – czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę gdy przyjdzie? – wskazał abp Ryś.

- Czy nasze Seminaria są szkołą modlitwy nieustannej? Czy macie takie poczucie, że wasze bycie księżmi i skuteczna ewangelizacja zależy od tego, czy będziecie ludźmi nieustannej modlitwy? - Pasja, żeby odkryć formę takiej modlitwy jest w was na pierwszym miejscu? – pytał duchowny. - Wszystko inne jest ważne! Ale bez modlitwy bezustannej nie znajdzie wiary ani na ziemi, ani w nas! – przestrzegł abp Ryś.

Przed zakończeniem Mszy św. gratulacje z okazji jubileuszu przekazał w imieniu Marszałka Województwa Łódzkiego Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa.

DEON.PL POLECA

W uroczystości uczestniczyli alumni czterech seminariów: Wyższego Seminarium Duchownego z Łowicza, Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów OFM Conv., Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń oraz Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.

Wraz metropolitą łódzkim Msze św. koncelebrował abp Władysław Ziółek, a także byli rektorzy WSD w Łodzi: bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, ks. dr hab. Janusz Lewandowicz, ks. dr Jarosław Pater oraz duchowni - profesorowie, wykładowcy i absolwenci łódzkiego Seminarium.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

Źródło: KAI / tk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

W formacji kapłańskiej zbyt często całą odpowiedzialność wychowawczą przerzucamy niemal wyłącznie na przełożonych seminaryjnych i ojców duchownych, zwalniając się przy tym z jakiejkolwiek odpowiedzialności za postawy i zachowania przyszłych kapłanów. Tymczasem, jak pokazuje życie, na...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: los wiary w dużej mierze zależy od tego, jakie są te nasze seminaria
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.