Abp Ryś: męczennik pokazuje dojrzałość Kościoła, który go zrodził

Abp Ryś: męczennik pokazuje dojrzałość Kościoła, który go zrodził
(fot. Archidiecezja Łódzka / youtube.com)
KAI / kk

- Święty Wojciech w dziejach Kościoła w Polsce jest symbolem chrztu. Św. Stanisław jest symbolem bierzmowania dojrzałego już Kościoła – mówił abp Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy św. celebrowanej w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Patrona Polski. Metropolita łódzki rozważając tajemnicę śmierci św. Stanisława zaznaczył, ze człowiek do radykalizmu rodzi się we wspólnocie, w Kościele.

Przez męczeństwo św. Stanisława widać wartość Kościoła, który rodzi męczennika, Kościoła, który dojrzał – powiedział w homilii abp Ryś. Zwrócił uwagę, ze radykalizm w wierze wymaga przynależności. - Jesteśmy kuszeni do myśli, że nie da się żyć ewangelicznie w takim Kościele, jaki znamy. Namysł nad śmiercią Stanisława pokazuje, że do radykalizmu musi cię urodzić wspólnota - musi cię urodzić Kościół. Do wiary nie rodzisz się sam, ale potrzeba przynależności bycia we wspólnocie, która tak naprawdę rodzi cię z miłości Boga, a nie sama z siebie. Bardzo mocno trzeba wejść w Kościół, który daje Słowo, sakramenty, doświadczenie miłości i wspólnoty – podkreślił kaznodzieja.

DEON.PL POLECA
- Męczennicy nie biorą się z powietrza. Są oni skrutynium dla Kościoła. Pokazują, co w tym Kościele się dzieje i to, że Kościół staje się dojrzałą Matką. Wspomnienie męczenników zawsze jest wezwaniem dla nas do mobilizacji wszystkich, a nie do rozglądania się za jednym czy drugim herosem – dodał celebrans.

- Zastanawiałem się dziś na modlitwie nad Kościołem, który wielu z nas pamięta, a który zrodził takich ludzi jak ks. Jerzy, jak Prymas Wyszyński, jak Jan Paweł II. Tak jak oni się rodzili z miłości Boga, od której nic nie jest w stanie człowieka odłączyć, tak też się rodzili z Kościoła, do którego przynależeli. Ten Kościół jako dojrzała matka bardzo, ale to bardzo się sprawdza - zakończył.

DEON.PL POLECA

Pod koniec liturgii łódzki pasterz zaprosił na retransmisję nabożeństwa Drogi Światła, w której będzie można uczestniczyć za pośrednictwem strony www.archidiecezja.lodz.pl oraz kanału YouTube Archidiecezja Łódzka - dziś o godz. 19:00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: męczennik pokazuje dojrzałość Kościoła, który go zrodził
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.