Abp Ryś: papież Franciszek jest "na bieżąco" z tym, co dzieje się z Kościołem w Polsce

Abp Ryś: papież Franciszek jest "na bieżąco" z tym, co dzieje się z Kościołem w Polsce
(fot. ks. Paweł Kłys / Archidiecezja Łódzka)
"Opiekun" / wiez.com.pl / ml

Hierarcha spotkał się z papieżem w czasie audiencji. Z jego relacji wynika, że Franciszkowi zależy na Kościele w naszym kraju. 

Metropolita łódzki i tymczasowy administrator apostolski diecezji kaliskiej udzielił wywiadu diecezjalnemu "Opiekunowi". 

DEON.PL POLECAZdaniem arcybiskupa obecna sytuacja, która ma miejsce w Kaliszu, nie jest normalna, ani nominalna: "norma jest taka, że w diecezji jest jej własny biskup, i koniec”. Jak uważa abp Ryś, kolejnym etapem jest zakończenie kanonicznego postępowania wobec biskupa Janiaka i uszanowanie decyzji papieża "jaka by ona nie była". 

Jednocześnie łódzki metropolita podkreślił, że ma nadzieję na to, że sprawa zakończy się szybko: "Ja tylko ufam, że to nie będzie trwało nie wiadomo jak długo. (…) diecezja musi mieć swojego własnego pasterza. Mam wystarczająco dużo pracy w Łodzi”. Będąc w Rzymie abp Ryś prosił w Kongregacji Nauki Wiary, żeby sprawa kaliska była traktowana priorytetowo, "to znaczy, żeby nie przedłużać procedur, a jeśli to możliwe, nawet przyspieszyć pewne działania". 

„Jestem przekonany, że ich rozstrzygnięcie ważne jest nie tylko dla diecezji kaliskiej, ale dla całego Kościoła w Polsce. Spotkałem się z dużym zrozumieniem w tej kwestii” – stwierdza abp Grzegorz Ryś. 

Norma jest taka, że w diecezji jest jej własny biskup, i koniec - stwierdza abp Ryś.

Metropolita łódzki zaznaczył, że ma plany nowych nominacji na diecezjalnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. Chce także mianować duszpasterza, który będzie odpowiedzialny za pomoc pokrzywdzonym oraz kuratora księży, którzy zostali oskarżeni. 

Jak dowiedziała się "Więź", w Kaliszu przygotowywana jest nominacja dla kobiety na stanowisko delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Jak na razie tylko w Krakowie na stanowisko delegatki została powołana s. Anna Szubrycht. 

W rozmowie z ks. Andrzejem Antonim Klimkiem abp Ryś nie chciał komentować listu, który został skierowany do biskupów diecezjalnych, a którego autorem jest bp Edward Janiak. 

"To już nie jest kwestia tego, czy się chce czy nie chce im podporządkować, tylko trzeba się temu podporządkować” - mówi arcybiskup o przepisach, które obowiązują w kwestii zgłaszania nadużyć kościelnych przełożonych. 

"Przywołując swoją niedawną audiencję u Franciszka, administrator apostolski diecezji kaliskiej zapewnia, że papież jest na bieżąco z tym, co się dzieje z Kościołem w Polsce i bardzo mu na nim zależy" - relacjonuje rozmowę arcybiskupa portal wiez.com.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: papież Franciszek jest "na bieżąco" z tym, co dzieje się z Kościołem w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.