Abp Ryś: przedziwne Słowo na 10. urodziny DEON.pl. Bardzo pouczające

Abp Ryś: przedziwne Słowo na 10. urodziny DEON.pl. Bardzo pouczające
(Fot. Paweł Król)

„Gdybym miał wam dzisiaj składać życzenia (…), życzyłbym wam koncentracji na tym, co jest najistotniejsze” – powiedział abp Grzegorz Ryś w czasie mszy świętej w 10. urodziny DEON.pl w kościele św. Barbary w Krakowie.

Doświadczenie setnika jest kluczowe dla wiary

Abp Grzegorz Ryś, odnosząc się do czytań wskazał, w jaki sposób nie powinno się przeżywać urodzin DEON.pl, czyli jak nie popełnić błędu starszych z Kafarnaum, którzy przyszli do Jezusa i wyliczali wszystkie zasługi setnika z Ewangelii. „Moglibyśmy w podobny sposób mówić o Deonie” – powiedział .

„Jezus się tym nie zachwycił, przynajmniej nie w tej rozmowie. Natomiast bardzo zachwycił się wiarą setnika” – powiedział łódzki arcybiskup i dodał, że zachwyt ten trwa aż do dnia dzisiejszego.

„Setnik wie, że jego zasługi mają mniej więcej taką siłę jak jego słowa. On znał granice mocy swoich słów i wiedział, że nie może powiedzieć do swojego niewolnika «nie umieraj»” - wskazał.

Dostaliście na swoje 10. urodziny Słowo od początku do końca skoncentrowane na Jezusie.

„W wierze chodzi o doświadczenie zbawienia, o ewangelizację. Chodzi o Słowo, które ma zupełnie inną jakość i moc. Dostaliście na swoje 10. urodziny Słowo od początku do końca skoncentrowane na Jezusie, nie na możliwych ludzkich zasługach, nie na możliwej ludzkiej mądrości i nie na sprawczej mocy ludzkich słów”.

DEON.PL POLECA

Abp Ryś zaznaczył, że doświadczenie setnika jest kluczowe dla wiary i ewangelizacji, gdyż nawet jeśli robimy coś dobrego, to „od początku do końca w Kościele, w ewangelizacji chodzi o Jezusa, który otwiera kompletnie inną przestrzeń, przestrzeleń zbawienia”.

Skoncentrowani na Jezusie

„Gdybym miał wam dzisiaj składać życzenia, to bym wam życzył takiego zachwytu jaki objawił w pierwszym czytaniu Paweł. Życzyłbym wam koncentracji na tym, co jest najistotniejsze” – powiedział arcybiskup. Wskazał również, że „jest jeden Bóg i jeden Pośrednik między Bogiem, a ludźmi”.

„Skąd się bierze potrzeb pośrednika? Bierze się stąd, że ja od Boga jestem oddzielony. Jestem oddzielony biedą znacznie gorszą, niż choroba – jestem oddzielony własnym grzechem. Jest jeden Bóg ale ja odrzucam Jego jedyność przez to, że jestem bałwochwalcą. Że czczę rozmaitych innych bogów w swoim życiu (…). Na tym polega mój dramat. Kiedy to odkrywam, wtedy się rozglądam za pośrednikiem. (…). Jeden jest pośrednik - Jezus Chrystus, który dał siebie samego” - powiedział kaznodzieja i dodał: „Jeszcze nie zgrzeszyłem, kiedy Bóg myślał, jak mi stworzyć drogę powrotu”.

Najpierw „keryks”

Arcybiskup stwierdził, że DEON.pl ma wielkie znaczenie ewangelizacyjne, bo dociera do wielu ludzi, którzy nie usłyszeli o kerygmacie. „Życzenia jakie mam dla was, to: zobaczcie Jezusa w te 10. rocznicę powstania, z jego możliwościami i zobaczcie granicę swoich możliwości. To człowiekowi w Kościele dobrze robi. Zobaczcie dokąd sięga wasze słowo, dokąd sięga wasza aktywność a dokąd nie sięga. Tam gdzie my już nie sięgamy, gdzie nie ma już naszych zasług, życzeń i słów, tam jest przestrzeń zbawienia i przestrzeń ofiary Boga – mówił.

Kaznodzieja zwrócił również uwagę na słowa św. Pawła: jestem głosicielem, apostołem, nauczycielem. Abp Ryś życzył, żeby nie mieszać tej kolejności, bo „najpierw jest się na służbie kerygmatu, tego wydarzenia, które nazywa się Jezus Chrystus”.

„Najpierw «keryks», potem «apostolos»” – powiedział. Wskazał, że kluczowe jest pokazanie tego, kto jest najważniejszy, kogo się reprezentuje. „Na końcu «didaskalos», uczenie innych”. „Życzę Deonowi, żeby się w tych trzech słowach odnalazł” - zakończył.

 

0.png [109.57 KB]

 

doktor habilitowany nauk humanistycznych specjalizujący się w dziedzinie historii Kościoła. Autor takich książek jak "Moc wiary", "Moc słowa" i "Skandal miłosierdzia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: przedziwne Słowo na 10. urodziny DEON.pl. Bardzo pouczające
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.