Abp Skworc: dzięki zmartwychwstałemu Chrystusowi możemy żyć bez rozpaczy

Abp Skworc: dzięki zmartwychwstałemu Chrystusowi możemy żyć bez rozpaczy
Fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
3 miesiące temu
PAP / pk

Dzięki zmartwychwstałem Chrystusowi możemy żyć bez rozpaczy i zwątpienia – mówił podczas mszy w Niedzielę Wielkanocną metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wskazał, że Chrystus daje m.in. wzór postawy służby i pomocy drugiemu człowiekowi – widocznej także w tych dniach.

Jak mówił abp Skworc, nawiązując w homilii wygłoszonej w pustej Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach do odczytanego wcześniej świadectwa św. Piotra o zmartwychwstaniu Chrystusa, w niedzielę wielkanocną jego Kościół przekazuje prawdę, że ludzkie życie właśnie w zmartwychwstaniu osiąga swoją pełnię.

„Wspólnota kościoła, podążając za dobrym pasterzem, żyje prawdą o zmartwychwstaniu i spełnia obowiązek jej głoszenia. Jak kiedyś Piotr dziś, w tych szczególnych okolicznościach, głosimy ją w każdym domu, każdym mieszkaniu, każdej osobie i dokąd docierają transmisje” - stwierdził metropolita.

Jak zaznaczył, głosząc tę prawdę kościół odpowiada na podstawowe pytanie o sens i cel życia. „Jest to nie tylko ewangelizacja, ale i praca społeczna, kiedy kościół odpowiada o sens, o przyszłość i o wieczność; kiedy poucza, że prawdą jest, że nie wszystko umiera, jak w to intuicyjnie wierzył Horacy” - ocenił.

Przyznał, że pytania te brzmią intensywniej i domagają się odpowiedzi w sytuacji zagrożenia, które do niedawna wydawało się teoretyczne, a niespodziewanie stało się realne.

„Na te pytania zawsze obecne w świadomości ludzi, czasem tłumione, odpowiada św. Paweł, wskazując: szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Jezus Chrystus, zasiadając po prawicy Boga; dążcie do tego, co w górze – nie do tego, co na ziemi. Apostoł Paweł przynagla nas, byśmy podnieśli wzrok ponad horyzont” - sugerował arcybiskup.

Jak wyjaśnił, zmartwychwstanie Chrystusa jest istotą chrześcijańskiej tożsamości, a w liturgii kościoła wierni przeżywają spotkanie ze zmartwychwstałym, przyjmując dar jego obecności, bliskości i pokoju. Dzięki tym spotkaniom wierzący przyjmują "wielkanocną postawę".

Wielkanocna postawa to pewność wiary, że Bóg nie pozostawia nas samych z naszym grzechem i śmiercią. Uwalnia nas od nich przez swojego syna Jezusa Chrystusa. Dzięki niemu potrafimy na tym świecie, mimo przerażających zdarzeń i miejsc żyć bez rozpaczy i zwątpienia – bo nie postrzegamy ich jako definitywne, jako ostateczne” - wyjaśnił abp Skworc.

Wielkanocna postawa to niewzruszona nadzieja, że Bóg zwycięża, a nam, jego stworzeniom, udziela swego miłosierdzia w obfitości. A poprzez bramę śmierci, która przynależy do życia, wprowadza nas w przyszłość, w życie wieczne i zmartwychwstanie” - zaakcentował.

„Wielkanocna postawa to świadomość, że Jezus Chrystus żyje w naszej wspólnocie, jest z nami zwłaszcza w godzinie eucharystii i nam towarzyszy. Dlatego my razem z nim, i jak on, służymy Bogu i człowiekowi, czynimy dobro, angażujemy się, pomagamy, nieraz aż do granic ludzkich możliwości, czego jesteśmy świadkami także w tych dniach” - dodał.

„Zmartwychwstanie Jezusa to dobra nowina, dla nas wszystkich, dla wszystkich pokoleń” - skonkludował metropolita katowicki.

Abp Skworc w ostatnich tygodniach często zabierał głos w kontekście trwającej epidemii koronawirusa. W wielkanocnych życzeniach do diecezjan metropolita m.in. prosił ich o modlitwę, aby Bóg przeprowadził ludzi przez czas niebezpieczeństwa; aby, zgodnie i mądrze współdziałając, pokonali zagrożenia związane z epidemią i w pokoju budowali przyszłość.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: dzięki zmartwychwstałemu Chrystusowi możemy żyć bez rozpaczy
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: dzięki zmartwychwstałemu Chrystusowi możemy żyć bez rozpaczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.