Abp Skworc: szukać Chrystusa z wiarą i odwagą

Abp Skworc: szukać Chrystusa z wiarą i odwagą
Abp Wiktor Skworc (fot. James562 / wikipedia.pl)
9 lat temu
KAI / wm

Zbliżająca się uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa trzeba szukać na ziemi z wiarą i odwagą - napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w "Słowie na dzień 1 stycznia 2012 roku", odczytywanym w niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

"Życzę wam wszystkim, Drodzy Diecezjanie, doświadczenia bliskości Boga, która niesie pokój" - czytamy w liście. "Niech chrześcijańska nadzieja ożywia wasze serca, rodziny i wspólnoty parafialne. Niech Rok 2012 będzie napełniony Bożą łaską i miłością, a Kościół - nasza Matka - coraz bardziej naszym wspólnym domem".

Abp wskazał, że przyjmując z wiarą i nadzieją dar czasu, trzeba go wypełniać budowaniem wspólnoty rodzinnej i narodowej, budowaniem Kościoła jako naszego domu, a także rzetelną pracą, nauką, troską o dobro wspólne i służbą społeczną oraz czynieniem swego życia bezinteresownym darem.

Przywołując obszerny cytat z tegorocznego orędzia Benedykta XVI na Światowy Dzień Modlitwy o Pokój abp Skworc zachęcił do lektury całości dokumentu wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie, szczególnie rodziców, wychowawców, nauczycieli i katechetów.

Metropolita katowicki wskazał, że zbliżająca się uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), uświadamia nam, że Jezusa Chrystusa trzeba szukać na ziemi z wiarą i odwagą. "Trzej Mędrcy ze Wschodu ukazują nam swoją drogę wiary. My na naszej musimy być również wytrwali w poszukiwaniu, konsekwentni w zawierzeniu oraz mocni w pokonywaniu napotykanych przeszkód" - stwierdził abp Skworc.

Podkreślił, że uroczystość ta pomaga zrozumieć głęboki sens powszechnej misji Kościoła zbawienia wszystkich ludzi. Zaapelował do diecezjan, aby w tym dniu uczestniczyli we Mszy św., modląc się za misjonarzy, za tych, którym głoszą Chrystusa i za tych, którzy są prześladowani za wierność. "Nasze myśli i modlitwy kierujemy zwłaszcza do chrześcijan w krajach muzułmańskich, gdzie często są ofiarami nienawiści i wszelkiego rodzaju dyskryminacji. Wołajmy wspólnie do Boga o pokój i pojednanie w Nigerii!"

Metropolita katowicki zwrócił się również do wiernych o szczególne przeżycie święta Chrztu Pańskiego, przypadającego w tym roku 8 stycznia. "Tego dnia chcemy wspominać nasz chrzest, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz wyznanie wiary. Trzeba, byśmy przypomnieli sobie znaczenie, wartość i głębię tego sakramentu" - napisał.

Poprosił, aby wyeksponować i przyozdobić w kościołach chrzcielnice, a także przynieść świece, by wspólnotowo i uroczyście odnowić przymierze chrzcielne. "To wydarzenie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście Roku Wiary, zapowiedzianym Ojca Świętego Benedykta XVI. Przede wszystkim chcemy sobie uświadomić, że do Domu Kościoła każdy z nas wszedł przez bramę Chrztu Świętego" - zaakcentował abp Skworc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: szukać Chrystusa z wiarą i odwagą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.