Abp Skworc: wesprzyjmy Filipińczyków

Abp Skworc: wesprzyjmy Filipińczyków
Filipiny (fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO)
6 lat temu
KAI / mh

O wsparcie dla mieszkańców Filipin, dotkniętych skutkami tajfunu, zaapelował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w komunikacie odczytanym w niedzielę 17 listopada kościołach archidiecezji katowickiej.

Abp Skworc przypomniał, że miliony mieszkańców tego wyspiarskiego państwa wymagają natychmiastowego zaopatrzenia w żywność oraz podstawowe środki umożliwiające przeżycie stanu klęski żywiołowej. Zwrócił uwagę, że Caritas Polska - dzięki ofiarności wiernych - jako jedna z pierwszych wsparła Filipińczyków dotkniętych skutkami niszczycielskiego żywiołu. Już 11 listopada przekazała do Caritas Filipiny kwotę 50 tys. euro na zakup wody i najpotrzebniejszych produktów żywnościowych.

"W zaistniałej sytuacji równie ważne jest duchowe wsparcie Filipińczyków: modlitwa, o którą serdecznie was proszę" - napisał metropolita katowicki. "Polecajmy Bożemu Miłosierdziu tych, których kataklizm pozbawił życia. Prośmy też, aby Boża Opatrzność otoczyła wszystkie pozostałe ofiary kataklizmu bezpieczną strefą błogosławieństwa i pomocy ze strony bliźnich. W stosownym czasie - gdy Caritas Polska podejmie realizację konkretnych projektów - włączymy się także w pomoc materialną" - czytamy w komunikacie.

Zaznaczając, że katolicy na Filipinach znani są ze szczególnego nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia, metropolita katowicki zwrócił się do diecezjan: "Uczyńmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą odmówimy dziś po każdej Mszy Świętej, naszym duchowym darem i znakiem solidarności z wszystkimi mieszkańcami tego kraju".

W komunikacie abp Skworc zaprosił wiernych do udziału w ostatnią niedzielę listopada br. w obchodach Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, które będą miały miejsce katedrze, a członków Parafialnych Zespołów Synodalnych na organizowany w tym samym terminie dzień skupienia.

Metropolita katowicki powiadomił diecezjan, że w Uroczystość Chrystusa Króla oficjalnie rozpocznie się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego księdza Jana Machy, który oddał swe życie w służbie Jezusowi i bliźnim w czasie hitlerowskiej okupacji.

Ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. W czerwcu 1939 otrzymał święcenia kapłańskie. Najpierw pracował w swojej rodzinnej parafii, a 1 września został wikarym w parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Podjął tam działalność, której celem było niesienie pomocy ofiarom hitlerowskiego terroru.

Aktywność charytatywna ks. Machy nie uszła uwagi Niemców. Otrzymał ostrzeżenie, którym było wezwanie na gestapo w Zielone Świątki 1941 r., ale nie przerwał działalności. We wrześniu tego samego roku został aresztowany na katowickim dworcu. 17 lipca 1942 przed sądem specjalnym odbyła się rozprawa. Ks. Macha i kleryk Joachim Guertler zostali skazani na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano 3 grudnia 1942 r.

W 2011 r. Dagmara Drzazga zrealizowała film dokumentalny na temat ks. Jana Machy, zatytułowany "Bez jednego drzewa las lasem zostanie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: wesprzyjmy Filipińczyków
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Abp Skworc: wesprzyjmy Filipińczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.