Abp Szewczuk: Bóg jest wsparciem dla człowieka kiedy niszczone są fundamenty życia

Abp Szewczuk: Bóg jest wsparciem dla człowieka kiedy niszczone są fundamenty życia
Fot. Aid to the Church in Need / Youtube
KAI / kb

"Bóg jest wsparciem dla człowieka w czasach wojny, kiedy niszczone są fundamenty życia" – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk podczas wspólnej codziennej modlitwy o zwycięstwo ukraińskiej armii, która jest transmitowana przez "Telewizję na żywo" z różnych miejsc Ukrainy o godzinie 12:00.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) zastanawiał się, jak modlić się w czasie wojny i gdzie człowiek może znaleźć niezawodne oparcie, gdy świat, w którym żył, zostaje zniszczony.

DEON.PL POLECA
„Wyobraźcie sobie zniszczenie świata uchodźcy wojennego, który musi zostawić wszystko, całą swoją historię, wziąć dziecko za rękę i udać się w nieznane. Ale Słowo Boże mówi, że jest coś, czego nikt nie może zniszczyć. Jest coś, co pozostaje stałe i trwałe zawsze, nawet gdy niszczone są fundamenty ludzkiego życia. Ta stała twierdza jest tronem Boga, a Pan Bóg jest na tym tronie. Może dać wszystko, na czym dana osoba musi polegać” – mówił abp Szewczuk.

Modlitwa za Ukrainę

Zwrócił uwagę, że każdego dnia, odkąd na Ukrainie rozpoczęła się straszna wojna, którą wielu nazywa wojną totalną, wojną o zniszczenie narodu ukraińskiego, wszyscy się modlą. „Ale co to znaczy modlić się w czasie wojny, zwłaszcza gdy modlimy się o zwycięstwo Ukrainy nad wrogiem? Być może musimy codziennie szukać odpowiedzi na to pytanie i zrozumiemy pełny sens tej modlitwy, gdy tylko będziemy świętować zwycięstwo Ukrainy. Ale ważne jest, aby przynajmniej rozpocząć tę drogę świadomości, zrozumienia tej modlitwy" – wyjaśnił kaznodzieja.

Zwierzchnik UKGK podkreślił, że "dziś wielu ludzi czuje, że świat, w którym żyli, zawalił się, ale istnieje fundament, którego nikt nie może zniszczyć i to jest Bóg”. „Stawia opór osobie w tak trudnym czasie. Kiedy człowiek modli się w tak trudnych okolicznościach, daje Bogu możliwość bycia obecnym w jego postawie i modlitwie, Bogu, który kontempluje serce człowieka, Bogu, który jest ostatecznym sędzią i będzie sądził żywych i umarłych, Bogu, który daje zwycięstwo” – mówił abp Szewczuk.

Wezwał wszystkich Ukraińców, aby byli „wojownikami pokoju” w miejscu gdzie żyją i podkreślił, że ten, kto broni swoich rodaków, jest duchowo silniejszy od najeźdźcy. "Pan Bóg, który jest Bogiem pokoju, wzmocni ukraińskie zwycięstwo, ponieważ wiemy, że zwycięstwo nie pochodzi od człowieka i to nie broń decyduje o wszystkim, ale moc Boża" – powiedział zwierzchnik UKGK.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: Bóg jest wsparciem dla człowieka kiedy niszczone są fundamenty życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.