Abp Szewczuk: egzarchat w Niemczech będzie diecezją?

Abp Szewczuk: egzarchat w Niemczech będzie diecezją?
(fot. BP KEP)
KAI

We wrześniu 2023 r. Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Rzymie podjął decyzję o podniesieniu Egzarchatu Apostolskiego w Niemczech i krajach skandynawskich do poziomu eparchii. Jest to obecnie rozważane przez Stolicę Apostolską. Poinformował o tym arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczyk 26 maja w Monachium na zakończenie Boskiej Liturgii z okazji 65. rocznicy powstania egzarchatu.

"Poddaliśmy tę decyzję pod rozwagę Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, a teraz chcemy ją ponownie potwierdzić na zakończenie posiedzenia Stałego Synodu UKGK" - powiedział abp Szewczuk.

Zdaniem zwierzchnika UKGK "65 lat egzarchatu to trochę za długo". "Egzarchat, zgodnie z prawem kościelnym, jest zalążkiem eparchii. To pierwszy, tymczasowy krok. Następnie struktura przekształca się w pełnoprawną diecezję, w której biskup ma wszystkie niezbędne prawa i kompetencje biskupa sprawującego zwierzchność i nie jest gościem, ale pełnoprawnym członkiem Konferencji Biskupów Niemiec" - powiedział abp Szewczuk.

Według arcybiskupa status struktury egzarchalnej nie odpowiada już rzeczywistemu stanowi wspólnoty UKGK w Niemczech i Skandynawii, która aktywnie się rozwija. Obecnie na tych terytoriach istnieje 107 parafii i duszpasterstw, w których posługuje 49 kapłanów, 3 diakonów i 7 sióstr zakonnych.

DEON.PL POLECA

Abp Szewczuk zaapelował do wszystkich rzymskokatolickich biskupów Niemiec o poparcie decyzji Synodu UKGK. Wyraził również nadzieję, że wkrótce będzie mógł wrócić do Monachium, aby wziąć udział w intronizacji pierwszego w historii eparchy UKGK w Niemczech.

"Szczerze życzę, biskupie Bohdanie, abyś został tym historycznym pierwszym biskupem przyszłej eparchii" - powiedział abp Szewczuk, zwracając się do obecnego egzarchy.

Wierni zgromadzeni w katedrze pw. Opieki Najświętszej Bogurodzicy i św. Andrzeja w Monachium powitali wiadomość gromkimi brawami.

"Niech Pan Bóg spełni to, o co dziś prosimy i niech rozpozna w Niebie swój lud na tych błogosławionych ziemiach" - życzył zwierzchnik UKGK.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: egzarchat w Niemczech będzie diecezją?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.