Abp Szewczuk: w nadziei Boga, Jego siły, ochrony i wsparcia, bronimy naszej ziemi

Abp Szewczuk: w nadziei Boga, Jego siły, ochrony i wsparcia, bronimy naszej ziemi
fot. Prasowe Konferencji Episkopatu Polski / YouTube
KAI / pk

- Komunikując się z naszymi kapelanami wojskowymi, w ich oczach, w ich sercach, naprawdę czułem ból z powodu poległych żołnierzy, ból z powodu rannych cywilów - stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) powiedział o tym w wideoprzesłaniu w dwudziestym siódmym dniu wojny Rosji z Ukrainą.

- Patrząc w oczy naszych księży, naszych duszpasterzy, naszych wolontariuszy, w ich oczach widziałem zwycięstwo Ukrainy. Ponieważ dla niej pracują, dla niej żyją. Mieszkają bezpośrednio w naszych świątyniach. Widziałem księdza nocującego w zakrystii obok ołtarza świętego, a wraz z nim wszystkich wolontariuszy, którzy starają się służyć. A cały kościół jest wypełniony pomocą humanitarną, gdzie ludzie nieustannie przychodzą, aby otrzymać niezbędne rzeczy - dodał zwierzchnik UKGK.

Abp Szewczyk dziękuje duszpasterzom i wolontariuszom

Abp Szewczuk zauważył, że choć okrutna, niesprawiedliwa, krwawa, śmiertelna wojna trwa już 27. dzień, "to wiosna na Ukrainie rozgrzewa swymi objęciami naszą ziemię. W nadziei Boga, Jego siły, Jego ochrony i wsparcia, bronimy naszej ziemi". W tym dniu szczególnie podziękował duszpasterzom i wolontariuszom, którzy w tych dniach niestrudzenie służą swojemu ludowi. Zauważył też, iż Ojciec Święty Franciszek podkreślił, że "naszemu ludowi nie brakuje bliskości ze swoimi pasterzami".

- Dziś szczególnie dziękujemy i modlimy się za naszych biskupów w Charkowie, Zaporożu, Odessie...Odwiedziłem naszych księży na terenie naszej archieparchii kijowskiej, którą dziś wyznacza linia ognia. W miastach i wsiach, część diecezji stała się obszarem służby, który przyjmuje uchodźców z gorących miejsc walk i gdzie każdy może uzyskać niezbędną pomoc - powiedział zwierzchnik UKGK.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę, że parafie UKGK, w szczególności w obwodzie żytomierskim, w obwodzie winnickim stały się ośrodkami humanitarnymi, które starają się dostarczać pomoc humanitarną tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.

Abp Szewczuk podziękował wszystkim, którzy zbierają pomoc humanitarną dla Ukrainy. - Chcę Was zapewnić, że każdy Twój grosz, każdy Twój dar dotarł do swojego adresata, znalazł konkretną osobę, wobec której uczyniłeś akt miłosierdzia - zapewnił.

- Dzisiaj modlimy się, aby Pan Bóg wraz z wiosennym słońcem zesłał pokój na Ukrainę. Niech wojna się skończy! Módlcie się za Ukrainę! - wezwał zwierzchnik UKGK.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Abp Szewczuk: w nadziei Boga, Jego siły, ochrony i wsparcia, bronimy naszej ziemi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.