Abp Welby: Kościół anglikański będzie lepiej chronił dzieci i młodzież

Abp Welby: Kościół anglikański będzie lepiej chronił dzieci i młodzież
fot. Premier On Demand / YouTube
KAI / pk

Kościołowi nic nie przeszkodzi, by zrobił „wszystko, co trzeba” w sprawie wykorzystywania dzieci przez duchownych – podkreślił w rozmowie radiowej dla BBC Radio 4 arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Zwierzchnik Kościoła anglikańskiego zapewnił, że wprowadzone zostaną konieczne zmiany, które uchronią dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. W ten sposób odniósł się on do raportu niezależnej komisji śledczej badającej problem wykorzystywania seksualnego małoletnich. Komisja stwierdziła, że Kościół anglikański nie uchronił dzieci i stworzył kulturę, w której sprawcy „mogli się ukrywać”.

DEON.PL POLECAWedług abp Welby’ego, raport stał się mocnym sygnałem do „pobudki”. Wyraził gotowość przeprowadzenia koniecznych zmian w Kościele.

Raport IICSA poinformował, że w latach 1940-2018 390 duchownych i osób związanych z Kościołem anglikańskim skazano za przestępstwa seksualne wobec dzieci. Zamiast chronić małoletnich przed seksualnymi napastnikami Kościół Anglii bronił tych ostatnich – podkreślił raport. W dokumencie wymieniono przypadki wyświęcania osób, które w przeszłości miały na swym koncie przestępstwa seksualne wobec dzieci.

Autorzy sprawozdania przyznali, że w ostatnich latach nastąpiło „szereg istotnych ulepszeń”, jeśli chodzi o praktyki ochrony dzieci w Kościele Anglii, jednak kierująca komisją prof. Alexis Jay zaznaczyła, że kluczowe jest to, by Kościół poprawił sposób, w jaki reaguje na zarzuty o wykorzystywanie seksualne dzieci.

W rozmowie radiowej abp Welby przyznał, że raport mówi o czynach „głęboko wstydliwych” i „haniebnych”. Zgodził się z zaleceniami, postulującymi m.in. stworzenie bardziej niezależnego nadzoru ochrony nieletnich, w którym odpowiedzialność jest „wyraźnie przypisana” i nie znajduje się w rękach tych, którzy są poniekąd sędziami we własnej sprawie.

Duchowny wyraził przekonanie, że Kościół „bardzo źle” wspierał ofiary. „Szokujący jest w tym brak troski” – dodał i powtórzył, że Kościół skupi się obecnie na pomocy dla ofiar przestępstw seksualnych. Wyjaśnił, że chodzi też o stworzenie mechanizmu, który umożliwiłby zadośćuczynienie za krzywdy. Wspomniał o uruchomionym programie pilotażowym w tej sprawie. „Musimy to zrobić lepiej i chcę pokazać, że jest to możliwe” – dodał.

Raport IICSA opiera się na wysłuchaniach publicznych przeprowadzonych w lipcu 2019 r., w których badano kwestie ochrony w Kościele Anglii i Kościele w Walii, należących do światowej Wspólnoty Anglikańskiej.

Niezależne dochodzenie w sprawie seksualnego wykorzystywania dzieci objęło władze lokalne, organizacje religijne, siły zbrojne oraz instytucje państwowe i prywatne, a także osoby publiczne. Inicjatywa była także związana ze sprawą skandali pedofilskich prezentera BBC Jimmy'ego Savile'a. Po jego śmierci w 2011 roku setki osób zgłosiły się, by opowiedzieć o tym, jak znęcał się nad nimi, gdy byli dziećmi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Welby: Kościół anglikański będzie lepiej chronił dzieci i młodzież
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.