Abp Welby o Franciszku: ma wyjątkową hojność ducha

Abp Welby o Franciszku: ma wyjątkową hojność ducha
(fot. Bristol Diocese / youtube.com)
KAI / ml

"Papież Franciszek jest uznawany przez anglikanów za kogoś nadzwyczajnego" - mówił 20 lipca w Łodzi abp Justin Welby, abp Canterbury i zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej.

Prymas Anglii wziął udział w spotkaniu z dziennikarzami podczas festiwalu Paradise in the City. Na pytania dziennikarzy odpowiadał też o. Laurent Fabre SJ, założyciel wspólnoty Chemin Neuf.
Abp Welby z uśmiechem powiedział, że wśród anglikanów papież Franciszek jest popularniejszy niż Prymas Anglii. "Ma wyjątkową hojność ducha i zdolność kochania. Jest z jednej strony człowiekiem bardzo klarownym, jeśli chodzi o wyznanie wiary i kwestie teologiczne, a z drugiej - miłosierny i kochający grzeszników" - mówił abp Canterbury. Papież "wskazuje Boga i pochodzące od Niego światło bez potępiania ludzi, którzy którzy przeżywają trudności". Abp Welby wiąże z obecnym pontyfikatem duże nadzieje dotyczące zjednoczenia chrześcijan.
Prymas Anglii odniósł się także do samej idei spotkań młodych. "Zawsze chciałem je odwiedzić, a powody były trzy. Po pierwsze, w Europie następuje wielki spadek uczestnictwa młodych w życiu Kościoła, a w czasie takich spotkań młodzi chrześcijanie mogą się rozpoznać nie jako ci ekscentryczni i "dziwni", ale jako ludzie, którzy należą do wielkiej rodziny Bożej. Po drugie, wszyscy - młodzi i starsi - możemy odnowić naszą nadzieję dla całej Europy i dla całego podzielonego świata. I po trzecie, dla nas w Anglii oznacza to, że jedność rodziny Jezusa Chrystusa jest ważniejsza niż podziały polityczne i inne" - powiedział abp Welby.
Uczestniczący w konferencji o. Laurent Fabre SJ, założyciel wspólnoty Chemin Neuf i jej przełożony, tłumacząc, dlaczego organizowane przez nią spotkania młodych mają charakter ekumeniczny, przypomniał, że Jezus tuż przed śmiercią na krzyżu prosił Ojca o to, "abyśmy byli jedno". "Kiedy ktoś chwilę przed swoją śmiercią modli się do Ojca, to mówi o sprawach najważniejszych. A Jezus prosił swego Ojca, aby wszyscy byli jedno. Wierzę, że to rzeczywiście jest bardzo ważne. Żeby świat mógł wierzyć, trzeba byśmy byli jedno" - zauważył duchowny. W wymiarze praktycznym praca na rzecz ekumenizmu to "wymiana darów". "Wielkim wkładem anglikanów w to dzieło jest Kurs Alfa. Z kolei my jesteśmy wdzięczni, że możemy dawać naszym braciom anglikanom ćwiczenia ignacjańskie" - mówił o. Fabre.
Obaj duchowni zgodzili się, że jedność chrześcijan jest wyzwaniem, które pochodzi od Ducha Świętego. "Sobór Watykański II podjął decyzję o pracy w tym kierunku. Późniejsi papieże potwierdzali, że jest to kwestia nieodwracalna i nieodwołalna. Możemy ją jedynie hamować, ale nie będziemy mogli przeszkodzić jedności chrześcijan" - mówił o. Fabre. "Młodzi ludzie mają dosyć naszych głupich podziałów, chcą zjednoczenia. I mają w tym rację, bo Duch Święty też tego chce" - dodał.
Założyciel wspólnoty Chemin Neuf odniósł się także do miłosierdzia Bożego jako recepty na obojętność świata wobec Boga. "Nie sądzę, by świat był obojętny. Wszyscy psychologowie, wychowawcy i uczciwi politycy przyznają, że nie możemy żyć bez przebaczenia - a Jezus uczy nas przebaczać. To kwestia przeżycia naszej planety" - podkreślał. "To przesłanie przebaczenia jest aktualne zwłaszcza w dobie zamachów terrorystycznych, takich jak ten w Nicei. Jeśli nie będzie przebaczenia między islamem a chrześcijaństwem, świat zacznie płonąć" - mówił o. Fabre.
"Miłosierdzie Boże to coś najistotniejszego" - przyznał abp Welby. "Gdy przybywa nam lat i doświadczeń trudnych i bolesnych, przybywa ciężarów. I jeśli chcemy nasze życie przeżyć po ludzku, ten ciężar zła musi zostać usunięty. I to jest doświadczenie miłosierdzia" - podkreślił.
Odnosząc się do trwającego w Łodzi festiwalu Paradise in the City, o. Fabre stwierdził, że "nie ma wątpliwości, że Wieczór Pojednania będzie najważniejszą częścią festiwalu". "To najlepszy prezent, jaki możemy ofiarować tym pięciu tysiącom młodych ludzi. Podczas tej uroczystości będą oni mogli podjąć różne kroki miłosierdzia i przebaczenia. Jestem pewien, że zostanie wysłanych wiele listów przebaczenia. Hasło miłosierdzia dla Światowych Dni Młodzieży to bardzo dobry pomysł papieża Franciszka" - powiedział założyciel Chemin Neuf.
Wspólna konferencja abpa Justina Welby'ego i o. Laurenta Fabre'a odbyła się w ramach festiwalu Paradise in the City. Jest on jednym z elementów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży prowadzonych w archidiecezji łódzkiej. Uczestniczy w nim 5,5 tys. młodych ludzi z całego świata. Organizacją imprezy, na prośbę metropolity łódzkiego abpa Marka Jędraszewskiego, zajmuje się wspólnota Chemin Neuf. Festiwal potrwa do 25 lipca.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Welby o Franciszku: ma wyjątkową hojność ducha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.