Abp Wojciech Polak: Kapłaństwo jest na wieczność

Abp Wojciech Polak: Kapłaństwo jest na wieczność
Abp Wojciech Polak (z lewej), abp senior Henryk Muszyński (w środku). Fot. B. Kruszyk/prymaspolski.pl
KAI/mk

- Kapłaństwo nie jest kontraktem czy umową na czas określony, jest na wieczność - powiedział Polski abp Wojciech Polak podczas jubileuszu 65-lecia kapłaństwa księży wyświęconych w 1957 roku. Wśród jubilatów był abp senior Henryk Muszyński.

Msza św. sprawowana była w kaplicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

DEON.PL POLECA
- Całe nasze życie jest wędrówką. Jest wspólną drogą, żyjemy bowiem dla ludzi, z ludźmi i przed ludźmi, jednak naprawdę istotne i decydujące jest w nim to, co jest w nas z Boga, z Bogiem i dla Boga - mówił w homilii abp Polak odwołując się do czytanej w Ewangelii przestrogi Jezusa, aby uczynków pobożnych nie czynić po to, by inni widzieli. - Aż trzykrotnie Ewangelista powtarza nam, że Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Dziś wraz z wami dziękujemy i modlimy się, byście nadal pełni ufności i nadziei szli z tą właśnie pewnością – mówił do księży jubilatów prymas Polski.

Wskazując dalej na sens kapłańskiego życia i posługiwania metropolita gnieźnieński przypomniał również, że nie jest ono na chwilę, na jakiś czas, nie jest czymś, w co można wejść, a potem wyjść.

DEON.PL POLECA

- To nie jest kontrakt, czy umowa na czas określony. Kapłaństwo jest na teraz i na wieczność. Choć pełnione tu na ziemi, z ludźmi, dla ludzi i przed ludźmi, jest jednak na wieczność – podkreślił abp Polak.

Dziękując wszystkim za wspólną modlitwę abp Henryk Muszyński przyznał, że 65. rocznica kapłaństwa skłania do pytań, ale przede wszystkim do dziękczynienia za to, że „wiadomo już dokąd ta droga prowadzi”.

- Jakość drogi polega przecież na tym, dokąd ona prowadzi. A my wiemy. Dzięki Jezusowi - podkreślił abp Muszyński. Podobnie jak abp Polak wspomniał też patronkę dnia bł. Jolentę, której relikwie znajdują się w kościele franciszkanów w Gnieźnie i która jest patronką archidiecezji gnieźnieńskiej i całej Wielkopolski. Powtórzył też za papieżem Franciszkiem sobie, księżom jubilatom i wszystkim księżom seniorom: „wydaje się wam, że jesteście starzy, a ja wam powiem, że jesteście młodzieńcami, bo najpiękniejsze, najważniejsze i najdłuższe jest przed wami”.

Jubileusz 65-lecia kapłaństwa obchodzą: abp senior Henryk Muszyński, ks. kan. Franciszek Misiewicz, ks. kan. Stanisław Pohl, ks. kan. prof. Stanisław Śmigiel, ks. prał. prof. Zygmunt Zieliński, ks. prał. Ryszard Maciejowski. Obecny był także ks. kan. prof. Antoni Siemianowski, który jest najstarszym pod względem „stażu” kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W maju tego roku obchodził 66. rocznicę kapłaństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Wojciech Polak: Kapłaństwo jest na wieczność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.