Abp Wojciech Polak, prymas Polski: miłość przewyższa wiedzę, ale nie znosi wiedzy
(fot. YouTube / Katolicka Agencja Prasowa)
PAP / mp
Miłość przewyższa wiedzę, ale nie znosi wiedzy - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak podczas mszy św. z udziałem biskupów zgromadzonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II na 377. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Metropolita gnieźnieński wygłosił w sobotę homilię podczas mszy świętej rozpoczynającej drugi dzień obrad KEP. Zebranie plenarne KEP odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, który świętuje 100-lecie istnienia.
"Miłość przewyższa wszelką wiedzę (…), ale miłość nie znosi wiedzy, nie pozbawia człowieka dążenia do prawdy. Więcej, domaga się, żeby człowiek w miłości wkorzeniony i ugruntowany starał się umysłem, sercem, duchem swoim ogarnąć, czym jest szerokość, długość, wysokość, głębokość. Ma poznać siebie i świat, a poznając - świadomie przemieniać, czyniąc sobie poddanym; (…) obdarzony przez Boga inteligencją, kształtować relacje odpowiedzialności i wzajemności między sobą i światem" - powiedział prymas.
Abp Polak przypomniał, że założyciel KUL ks. Idzi Radziszewski przedkładając w 1918 r. ówczesnemu Episkopatowi Królestwa Polskiego projekt powołania do istnienia uniwersytetu zaproponował, aby patronem tej uczelni uczynić Najświętsze Serce Jezusa. "Bóg ma serce. Objawia swe serce w Jezusie Chrystusie, w nim odkrywa nam swoją miłość do nas, miłość wyprzedzającą, bezwarunkową.(…) Nie jest tylko Panem nieba i ziemi, ale ojcem czułym, wrażliwym na los swoich dzieci" - tłumaczył.
Prymas powiedział, że serce w języku biblijnym oznacza ludzkie duchowe wnętrze, szczególnie - sumienie. Przywołując nauczanie Jana Pawła II podkreślił, że człowiek "otwiera się na wspaniały świat ludzkiej wiedzy" i choć stosowane są różne kryteria oceny i miary człowieka, to trzeba "odważyć się, by przyjąć miarę, którą zostawił nam Chrystus, a to jest miara serca".
"Człowieka trzeba mierzyć miarą serca(…). Człowieka trzeba mierzyć miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty na Boga" - mówił abp Polak.
Prymas wskazywał na różne możliwe powody, dla których ks. Radziszewski zaproponował patronat Najświętszego Serca Jezusa dla KUL. Wśród nich wymienił założenie nie tylko intelektualnego pogłębiania wiary studentów i pracowników, ale przede wszystkim uprawiania "nauki uwzględniającej wymiar religijny prowadzonej działalności i relacji międzyludzkich". "Taki patronat zobowiązuje, od samego początku istnienia tej uczelni" - dodał abp Polak.
Zebranie plenarne KEP po raz pierwszy w historii odbywa się na KUL. Uczestniczy w nim ponad 90 biskupów z całej Polski. Obrady rozpoczęły się piątek i potrwają do niedzieli - w tym dniu biskupi wezmą udział w setnej inauguracji roku akademickiego KUL.
Jednym z głównych tematów obrad jest duszpasterstwo młodzieży. Biskupi dyskutują m.in. o przygotowaniach do Synodu Biskupów, który ma się odbyć w październiku 2018 r. w Watykanie, a jego tematem będzie "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania". Obrady KEP będą dotyczyły również m.in. Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. w Panamie oraz nowego programu duszpasterskiego dla młodzieży zatytułowanego "Oto ja".
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest najstarszą uczelnią w Lublinie, jednym z najstarszych uniwersytetów w Polsce. Powstał w 1918 roku. Obecnie na ośmiu wydziałach i ponad 40 kierunkach studiów kształci ponad 12 tys. studentów, w tym ponad 1,6 tys. doktorantów. Ponad 700 osób studiujących na KUL to cudzoziemcy z 42 krajów. Kadra uczelni liczy blisko dwa tysiące osób, w tym 1050 nauczycieli akademickich, z których 435 to samodzielni pracownicy naukowi.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł